گزارش|حضور ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس؛ تهدید واقعی یا جنگ روانی؟

«حمیدرضا آصفی» سخنگوی اسبق وزارت خارجه تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل هم با بیان اینکه کشورها امنیتشان را به آمریکا گره نزنند گفت: ما باید در جریان جنگ روسیه و اوکراین موضع بیطرفی فعال داشته باشیم و به نوعی میانجگری کنیم؛ باید تلاش کنیم در اقدامی فوری شهروندان ایرانی در اوکراین زودتر خارج شوند. رای منفی در شورای امنیت برای امارات هزینهزا بود (بهدلیل جایگاه شورا در سازمان ملل) و در مجمع عمومی خاصیت نمادین و سمبلیک دارد و به همین دلیل هزینههای کمتری را بر ابوظبی تحمیل میکند. میدانیم که در زمان جدایی بحرین، مذاکره با سازمان ملل، بریتانیا و برخی کشورهای خلیج فارس انجام میشود برای اینکه مقامات ایران تصویر و اتمسفری از ایران مطرح کنند که ضد استقلال کشور کوچکی مثل بحرین نیست. ایران، جمعیت فراوان این کشور و قصد واضح آن برای مقاومت در برابر حمله آمریکا، اقدام نظامی علیه این کشور، که بسیاری در واشینگتن اکنون آن را اجتنابناپذیر میدانند، از طریق موشک و بمب از هوا و دریا شکل خواهد گرفت. در ۲۹ اسفند همان سال به منطقه والفجر ۴ (شاخ تاجر) و در ۱۳۶۵ ش به این مناطق حمله شد: دربَندیخان (۱۵ فروردین )، شَرهانی و پیچ انگیز (۱۸فروردین )، سومار و محور کهنه ریگ (۲۲ فروردین )، سیدکان (۴ اردیبهشت )، جزیره مجنون (۶ اردیبهشت )، فکّه (۱۰ اردیبهشت )، پیچ انگیز (۱۹ اردیبهشت ) و حاج عمران (۲۴ اردیبهشت ). هجوم عراق به شهر مهران و تصرف آن در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۵، اوج استراتژی دفاع متحرک عراق محسوب می شود (انصاری ، ص ۳۵ـ۵۶).

«هرمزان» و «شهرک» بدستور او بر لشکر عرب حمله آوردند ونزدیک دیوار شوشتر جنگی رخ داد و چون براه نمائی فردی که طلب أمان می کرد، لشکر عرب وارد آن شهر گردید. برگرد برو دفاع کن.سری تکان داد و برگشت سمت کرخه. اگر دستاوردها بیشتر از خرابیهاست، باید اقدام کرد وگرنه باید اجازه داد دیپلماسی وارد صحنه شود. ضمن اینکه مرحوم آقای زندفرد به من گفت ما خیلی امیدوار نبودیم موفق شویم، دیپلماسی ما هم شکست خورده بود چون دستورالعمل انفعالی در مورد جلسات این بود که اگر نماینده بحرین در جلسه حضور داشته باشد، باید خارج شوند. بر اساس آن: در مورد تقسیم آب هیرمند، از بند کمال خان به بعد بالمناصفه، پذیرفته شد. عطاالله عبدی نیز بر این باور است که مرور تاریخچه روابط ایران و افغانستان در مورد هیرمند نشان میدهد که افغانها همیشه از وضعیت فرادست خود بهخوبی استفاده کرده و بندرت به قراردادهایی که وضعیت باثبات و مطمئن را در منطقه ایجاد کند تن دادهاند و در صورت بسته شدن چنین قراردادهایی نیز پایبندی کمتری به آنها نشان دادهاند. در نهایت دولت افغانستان از تصویب موافقتنامه اجتناب کرد زیرا استدلال میکرد دولت ایران باید طی یادداشتی موافقت بیقید خود را با آزادی کابل برای هر نوع مداخله در بالای بند کمال خان اعلام کند.

در یک مثال ساده، اگر بازیگر “الف” نتیجه بگیرد که اقدام یک کارگزار نظامی در جهت ارزیابی بازیگر “ب” از میزان اراده “الف” و یا ایجاد هراس در او انجام گرفته، منطقاً باید با دادن پاسخی قاطع به “الف” انتظار داشته باشد که “الف” به اراده “ب” در پاسخ متناسب پی برده و زنجیره رفتارهای او را مطابق میل خود تنظیم کند. مطابق یکی از هشدارهای اخیرِ وزارت امنیت داخلی آمریکا، ایران طی دهۀ گذشته توانایی و تمایلِ انجامِ حملاتِ سایبریِ مخرب در اشکال مختلف را نشان داده است. این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و دو پروتکل در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ توافق شد و به امضای طرفین رسید. ایران در سال ۱۹۷۲ دو میلیارد دلار برای طرح توسعه افغانستان در نظر گرفت که این مبلغ در حقیقت در ازای ۴ مترمکعب اضافه آب در ثانیه به افغانستان پرداخت میشد. درنهایت باید تأکید کرد که «آخرین اراده» طرفین در خصوص آب هیرمند، مربوط به قرارداد منجر به کمیسیون دلتا است. سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان پساآمریکا روشن است و بر استقلال و عدم وابستگی و عدم اشغال این کشور تأکید میکند و از حکومت سرپرست نسبت به تأمین خواستههای مردم افغانستان مطالباتی را کرده و همانها ادامه خواهد داشت.

در سال ۶۰۳ میلادی بوقوع پیوسته، شروع می شود و به فتح ری و گرگان و اشغال ایران توسط اعراب مسلمان در سال ۶۵۱ میلادی و اتمام حکومت ساسانیان می انجامد. طبق آخرین توافق این قرارداد مقرر شد، سهم ایران در منطقه دلتای رود ۲۲ مترمکعب در هر ثانیه باشد و ۴ مترمکعب آب اضافه در ثانیه از افغانها بگیرد؛ که درمجموع به ۲۶ مترمکعب میرسید. به هر حال با توجه به خطر انفجار حوزه ای نفتی ایران توسط ایرانیها و یا جاسوسان آلمانی و دستیابی احتمالی آلمانی ها به این مناطق پس از پیروزی بر شوروی، حفاظت از مناطق نفتی جنوب ایران توسط انگلیسی ها کاملا ضروری تلقی می شد. در دوره طالبان مسیر رود هیرمند به روی ایران بستهشد. علم پیشنهاد کرد که آب هیرمند بهصورت مساوی تقسیم شود و افغانها نیز پذیرفتند که نهر شاهی واقع در پایینبند کمال خان بهطور مساوی تقسیم شود. دولت امارات در مقابل انصارالله و در اولین درگیری با آن، به ابرقدرتهای جهان و “اسرائیل” پناه برد تا از آن حمایت کنند. بر اساس ماده دوم افغانستان تعهد کرد که از روستای چهار برجک تا بند کمال خان، نهر جدیدی را احداث نکند. در سال ۱۸۵۳ اولین قطار از تورنتو خارج شد و کم کم شهر شکل گرفت و روابط با همسایگان، لوله کشی آب، سیم کشی برق و ساختمانهای بزرگ عمومی نظیر سنت لورنس هال و کلیسای سنت جیمز بنا نهاده شد.

دیدگاهتان را بنویسید