کشتی ایران مثل چاه نفت میماند – ورزش سه

در واقع توان و شوق لازم را داشتم، ولی امکانات لازم را نداشتم و پولی نداشتم تا وسایل مربوط به ورزش کشتی را بخرم و در باشگاه و یا در منزل تمرین کنم. متاسفانه این پول را به من ندادند تا کلیهام را عمل کنم. در بریتانیا، حتی در زمان های خیلی قدیم هم به این ورزش خیلی توجه شده و به مقدار قابل ملاحظه ای توسعه داده شده است.

با استقبال گسترده ای روبرو شد. حسن چوپان با افتخار میگوید که « من همیشه یک نمکفروش خواهم ماند» و ادامه میدهد: نمیدانم مسئولین از چه چیز میترسند شاید میترسند که نام من مطرح شود و من بزرگ شوم اما این را بدانند که من همانطور که از ۱۰ سال قبل نمک میفروختم الان همنمک میفروشم و اگر رکورد جهانی را ثبت کنم بازهم اینجا نمک خواهم فروخت من هرگز جوّ گیر نخواهم شد و من کوچک این کشور هستم و افتخار میکنم ایرانی و تبریزی و یک نمکفروش هستم هدف من فقط و فقط مطرح کردن نام کشورم در دنیا است.

از اولین رشته ورزشیاش میگوید: من ابتدا در ورزش کشتی فعالیت میکردم و همانطور که میدانید برای موفقیت در ورزش کشتی باید از لحاظ خوردن و آشامیدن و مواد غذایی به بدن خود برسید، اما من در یک خانواده کمبرخوردار به دنیا آمده و بزرگ شده بودم. اما من در طول این سالها یک نفر در تبریز پیدا نکردم که از من حمایت کند. فدراسیون کشتی ایران اعلام کرد آمریکا به 6 عضو تیم ایران برای سفر به تگزاس ویزا نداده است؛ این در حالی است که پیش از این فدراسیون کشتی اعلام کرده بود که اگر آمریکاییها حتی به یک عضو تیم ایران ویزا ندهند، سفر تیم به این کشور لغو میشود.

میگوید: بعد از اینکه در تلویزیون ترکیه آن برنامه را اجرا کردم از سفارت آمریکا با من تماس گرفتند و گفتند حاضریم در عرض ۴۸ ساعت پناهندگی تو را حل کنیم، اما به این شرط که برای آمریکا رکورد ثبت کنی، ولی من قبول نکردم و گفتم من میخواهم نام ایران را در دنیا مطرح کنم و گفتم که یک ذره از خاک وطنم را با کوهی از طلای کشورهای بیگانه عوض نمیکنم.

متوجه شدم که استعدادم در این کارهای عجیب و سخت بیشتر از ورزش کشتی است، اما از همان دوران جوانی وقتی این کارها را انجام میدادم، به جای اینکه مرا تشویق کنند، مسخرهام میکردند. طبق تحقیقات انجام شده کودکان بهتر است در سنین پایین ورزش ژیمناستیک را انجام دهند. از نظر بدنسازی یک سری حرکات جدید انجام دادیم و شیوه تمرینات تغییر کرد. بعد از ۳ ماه جواب دادند که فیلم ارسالشده را تماشا کردیم و دیدیم که رکورد را شکستید، اما شرط ما برای قبول کردن ثبت رکود این بود که در ۲ مکان متفاوت رکورد را بشکنید، نه اینکه در یک مکان ثابت ۲ بار رکورد را ثبت کنید.

اما در یک افسانه یونانی آمده است که ورزش نخستین بار به وسیله «توس» فهرمان اختراع شده است. کشتی گیران یونانی روغن مخصوصی را به بدنشان می مالیدند و سپس روی روغن را خوب ریگ مالی می کردند تا به اصطلاح موضع خوبی در موقع کشتی داشته باشند. مربیان کشتی در یونان باستان مراحل اجرای هر فن کشتی را به صورت چند نقاشی در حالات مختلف بر روی صفحات کاغذ پاپیروس نقاشی می کردند و به کمک آنها شاگردان خود را تعلیم می دادند . چراکه کشتی در دو رشته آزاد و فرنگی و در رده های مختلف سنی اعزام های آسیایی و جهانی را دارد و مخارج برگزاری اردوها و اعزام ها با بودجه ی دریافتی همخوانی ندارد و قطعا بنده و همکاران در مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع خواهیم بود تا سهم کشتی از بودجه ورزش نسبت به جایگاه و هزینه های آن باشد.

سبکهای مختلفی از کشتی در کشورهای مختلف دنیا تمرین میشود. اینجا روزها پیادهروی میکنم تا در 75سالگی خیلی از ورزش دور نباشم. مغازهای کوچک که حسن آقا هر روز از صبح علیالطلوع تا آخر شب در این مغازه تلاش میکند تا برای اهل و عیالش روزی حلال کسب کند. گویا واقعا تاکنون هیچ کس حتی حاضر نشده پای درددلهای حسن آقا بنشیند، چه برسد به اینکه استعدادش را کشف کند. آقا محمد صادق بلورفروش، ابراهیم یزدی معروف به یزدی بزرگ،پهلوان اکبر خراسانی، حسین یوزباشی، سیدحسن رزاز، سیداسماعیل کالسکه ساز و …

از کشتیگیران و پهلوانان معروف آن زمان بودند. این یکی از بهترین سایتها برای پخش ورزش تقریباً در تمام ورزشهای معروف مانند کریکت ، تنیس ، بدمینتون ، گلف ، تنیس روی میز ، شنا و دو و میدانی از جمله سایرین است. با توجه به اینکه ورزش کشتی فرنگی روی تشک اجرا میشود، ورزشکاران باید از کفشهای ویژهای استفاده کنند. تقریبا تمام کشورهای دنیا دو سبک المپیکی کشتی یعنی کشتی فرنگی و کشتی ازاد را پذیرفته اند، تفاوت این دو در آن است که در کشتی فرنگی، که بیش تر در اروپای قاره ای محبوب است، گرفتن پایین کمر و استفاده از پا ممنوع است ولی در کشتی ازاد کشتی گیران اجازه همین اعمال را دارند.

اگرچه بیشتر مطالب موجود رایگان و بدون هزینه هستند ، اما حاوی محتوای ممتازی است که با نرخ پایین در دسترس است. پهلوان حسن از گرانی دلار نیز گلایه میکند و میگوید: اگر خودم پول و سرمایه داشتم آن زمانی که دلار هزار تومان بود، ۲۰ میلیون تومان هزینه میکردم و رکورد را میشکستم و نام کشورم را در سراسر دنیا مطرح میکردم و میلیاردها دلار پول برای کشورم به ارمغان میآوردم اما خدا لعنت کند باعث و بانی و کسانی را که باعث شدند دلار گران شود در طول این سالها به هر کجا که مراجعه کردم مرا مثل یک توپ فوتبال به این طرف و آن طرف فرستادند اگر خودم پول و سرمایه داشتم رکورد را میشکستم و به هیچکس احتیاج نداشتم اگر خودم پول داشتم نماینده گینس را به تبریز میآوردم و در مقابل چشمان او رکورد جهان را میشکستم حتی نیازی به دوربین صداوسیما هم نداشتم.

از لهجه فارسی حرف زدنش نیز میگوید و ادامه میدهد: بعد از این اتفاق کلاً روحیهام را از دست دادم و ناراحت شدم و در طول این سالها با همه مسئولین و با همه نهادها حرف زدم، ولی هیچکس از من حمایت نکرد. پهلوان حسن درباره ماجرای عجیب و البته ناراحتکننده ثبت رکوردش نیز میگوید: با سختی بالاخره توانستم از طریق سایت گینس ثبتنام کنم و فردی که برای من ترجمه کرد گفت سایت گینس میگوید که در ۲ مرحله باید رکورد را ثبت کنم. به محله استاد جعفری تبریز میروم و سراغ پهلوان حسن نمکفروش را میگیرم و بالاخره مغازهاش را پیدا میکنم.

چند وقتی بود که میخواستم سراغ نمکفروشی بروم که در برنامه عصر جدید شرکت کرده و با ریشهایش یک نفر را بلند کرده بود. حسن چوپان از اجرای برنامه در ترکیه با پیراهن ترکیه و گسترش فولاد میگوید: من عاشق تراکتور هستم و زمانی که ۳ ماه بود این تیم دوباره به لیگ برتر صعود کرده بود، با پیراهن تراکتور در کشور ترکیه برنامه اجرا کردم، اما هیچ کس به سراغ من نیامد که چرا به آن برنامه رفتی و هدفت از اجرای آن برنامه چه بود. او ادامه میدهد: من در ترکیه پیراهن گسترش فولاد را نیز پوشیدم و عکس یادگاری انداختم، اما وقتی به خاطر ابتلا به سرطان کلیه میبایست کلیهام را جراحی میکردند، چون دو میلیون تومان پول عمل جراحی را نداشتم، به باشگاههای تراکتور و گسترش رفتم و گفتم که من هوادار شما هستم و در ترکیه با پیراهن شما برنامه اجرا کردم.

ماجرای شیطنت سفارت آمریکا در ترکیه نیز جالب است. حالا بعد از گذشت چند سال این کشتی گیر سنگین وزن با توجه به تعدد مدعیان در وزن خود در تیم ملی ایران تصمیم دیگری گرفته است. به نظر من و با تجربهای که دارم، روند مصوبات در کمیته بینالمللی المپیک طولانی است، بنابر این پیشنهادم این است که بعد از بازیها انتخابات برگزار شود چون بعید است به این زودی IOC پاسخ ایران را بدهد، پس بهتر است به خاطر رویدادها، انتخابات کمیته بعد بازیها باشد بهتر است.

آن کمربند کستی نامیده می شد و کشتی گرفتن هم از این کلمه آمده به معنی کمر یکدیگر را گرفتن . به گزارش “ورزش سه” به نقل از ایسنا، دو تیم ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا قرار است ۲۳ بهمن ماه در آرلینگتون تگزاس برابر هم به میدان بروند. به گزارش ورزش سه و به نقل از همشهری، اگر بخواهیم درباره روزگار سپری شده کشتی ایران صحبت کنیم باید پای صحبتهای منصور برزگر بنشینیم که رکورددار حضور در بازیهای المپیک است و بهعنوان مرد سرد و گرم چشیده کشتی، بین اهالی ورزش احترام خاصی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید