چیستی و اهداف تربیت

حتی اگر در را ببندید، از پنجره وارد می شود. همانطور که تا این قسمت از مقاله شرح دادیم فرآیند تربیت فرزندان به شکلی می باشد که هم پدر و هم مادر باید در آن شرکت کنند. پس آستین ها را بالا زده، به سراغ فرزندتان بروید و حسب سن و سالی که دارد، بازی یا گفت وگو یا ورزش و تفریح همراه وی را بیازمایید و حتی اگر به خاطر خاطرات گذشته، ابتدا شما را پس زد، باز ناامید نشوید و فراموش نکنید که پول توجیبی همه آن چیزی نیست که فرزند از پدرش می خواهد و هیچ گاه جایگاه خود در خانواده را به یک خودپرداز فرونکاهید.

همچنین او تصریح می کند: رعایت پوشش و آرایش مناسب از سوی والدین در حضور فرزندان و اجازه خواستن فرزند برای ورود به اتاق خواب در اوقات خلوت والدین از دیگر توصیه های اسلام است. در روایتى دیگر از پیامبر (ص) چنین آمده است: “خدمتک زوجتکَ صَدقَة”() خدمت تو به همسرت، صدقه محسوب مىشود. ابتدا باید کمی خود را مُد روز کنند، چراکه اگر کودک احساس کند پدربزرگ و مادربزرگش از بدیهی ترین موضوعات روزمره ای که او با آن مواجه است، اطلاعی ندارد، نمی تواند به آنها تکیه کند. اما راه مقابله با این آسیب پذیری، دور نگه داشتن کودک از دستاوردهای به اصطلاح امروزی بشر هم نیست.

تکنولوژی های امروزی چنین است، شهرفرنگ قدیمی نیست که تنها از دریچه ای کوچک دنیایی مدرن را ترسیم کند و بشود کودک را از نظر انداختن به این دریچه منع کرد. این را هم باید گفت که پدربزرگ و مادربزرگ خوب، پدربزرگ و مادربزرگی منفعل نیست، بلکه باید با انتقاد سازنده و نه ایراد گرفتن پی درپی و ناامیدکننده، نوه را نسبت به راهنمایی و حمایت آگاهانه امیدوار کرد. هرگز نباید کودک را دروغگو خطاب کرد. لکن اگر تربیت کند خودش را همه الهی می شود. کودکان از حدود شش سالگی دروغ را می شناسند و در ۸ تا ۹سالگی تفاوت واقعیت و دنیای فانتزی را در می یابند و تا ده سالگی کاملا بین حقیقت گویی به عنوان یک کار صحیح و دروغ گویی به عنوان یک کار نادرست تفاوت می گذارند.

مثلا وقتی کودک به مادرش می گوید که از برادرش متنفر است، مادر شاید او را به خاطر این حقیقت گویی تنبیه کند، اما اگر همین کودک در آن لحظه آشکارا بگوید حالا دیگر برادرش را دوست دارد، مادرش شاید به او پاداش دهد و او را در آغوش بگیرد و ببوسد. بهااین روش به او می آموزید رفتارهای خوب بیشتر نظرتان را جلب می کنند. فراموش نکنید، رفتارهای کوچک شما در شکل گرفتن شخصیت فرزند بسیار موثر است و نباید با تکرار مداوم این جملات که کودک چه کسی را بیشتر دوست دارد، از او شخصیتی حسود ساخت. لازم است درباره رفتارهای کودک و دلایل دروغگویی اش آگاهانه تصمیم گرفت.

اگر فرزندتان درباره فرود آمدن یک بالگرد در خیابان حرف می زند از او درباره چگونگی هدایت بالگرد بپرسید. پدران می توانند نگاه دختران خود را به مردان تغییر دهند و به پسران شان مسئولیت پذیری یا از زیر کار دررفتن را آموزش دهند. از این رو میتوانند در کمیتههای اجرایی مسابقات مختلف انجام وظیفه کرده یا به عنوان مشاور با برگزار کنندگان رویدادهای ورزشی همکاری کنند. امروزه کم نیستند پدر و مادرهایی که می پرسند نسبت فرزندشان با اینترنت و ماهواره و تبلت و شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای و گوشی های هوشمند و انواع و اقسام تکنولوژی های امروزی چیست؟

از نظریات روان شناختی مثل آنچه فروید درباره عقده ادیپ و میل به غلبه بر پدر و این طور حرف ها گفته، بگیرید تا نظریات سنتی که نقش پدر در تربیت فرزند را تنها ژنتیک پنداشته و عامل ثانویه در رشد او قلمداد می کند؛ همه به یک چیز اذعان دارند و آن جایگاه پدر در خانواده است. بدیهی است وقتی فرزند پدر و مادرش را کاملا بی اطلاع از اینترنت و شبکه های اجتماعی می یابد، نمی تواند به توصیه های او درباره آسیب های این امکانات اعتماد کند.

می پرسد و پنهان کردن این ابزارها هم معمولا نه شدنی است و نه لازم. کودک باید احساس کند پدر و مادرش توصیه هایی واقع بینانه دارند، پس به استقلال شخصیتی او احترام بگذارید، دوستانش که ممکن است حتی معتاد به این ابزارها باشند را مورد تمسخر یا توهین قرار ندهید، با محیط آموزشی که در آن قرار دارد هماهنگ باشید تا کودک در دو نظام تربیتی دور از هم دچار پارادوکس فکری و فرهنگی نشود. نظر به این که تربیت اطفال منحصرا جنبه فردی و خانوادگی نداشته و نحوه تربیت اطفال در سرنوشت جامعه نقش اساسی دارد ، لذا دولت و سازمان های اجتماعی نباید در تعلیم و تربیت اطفال و نوجوانان بی تفاوت باشند .

یادگیرنده فردی است که قادر است از طریق مشاهده و تفکر به لایههای عالم پیببرد و به کمک تزکیه نفس، به شناخت عمیقتر برسد. در تربیت انسان، بایستی افق دید خود را وسعت بخشیم و تك بعدی و گلخانه ای فكر نكنیم، چرا كه در خارج از گلخانه پژمرده می شویم و از بین می رویم.5 – تفاوت های فردی: انسان ها از نظر وراثت ، نوع خانواده، نوع ارتباطات، وضع اقتصادی، توانایی ها و تجربیات ، متفاوت از یكدیگرند و كار مربی توجه به تفاوت های فردی است، همان توجهی كه بزرگترین مربی بشریت نبی مكرم حضرت محمد مصطفی (ص) در انجام رسالت خود در نظر داشتند.

بین سه تا چهار سالگی درمی یابد که دیگران نمی دانند او چه فکر می کند و نمی توانند ذهنش را بخوانند. 7. با ابراز علاقه، آنان را از ابتلا به عقب ماندگی عاطفی نجات دهید. تربیت کودک از نظر اسلام ، با ابراز علاقه، آنان را از ابتلا به عقب ماندگی عاطفی نجات دهید. نمیتوانند ارتباط درستی با دیگران برقرار کنند. برای اینکه او با شما در مورد اتفاقات و وقایع زندگی روزمره اش صادق باشد باید سعی کنید توانایی ارتباط برقرار کردن با یک کودک پنج ساله پسر را داشته باشید و این عمل تنها با صحبت کردن با کودک شکل میگیرد .

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می توانند در قالب بازی، ساختن کاردستی یا خواندن داستان های جذاب، انتقادهای احتمالی خود از نوه را غیرمستقیم بیان کنند چراکه مهم ترین توصیه روان شناسان به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها این است که سعی نکنند با نصیحت مستقیم و سخنرانی های طولانی که شاید به ظاهر با سکوت تائیدآمیز کودک همراه باشد نوه را از خود دور کنند. مثلا نظریات جدید در حوزه تربیت فرزند نشان می دهد که پدران گاه بدون آن که حتی خود بدانند با حضور «موثر» در خانه و پشتیبانی عاطفی از فرزندانشان، عامل مهمی می شوند در رشد آنها حتی از نظر رشد جنسی.

موضوع تربیت و سرپرستی اطفال در جهان امروز آن قدر حایز اهمیت است که در تمامی کشورهای جهان فارغ از باور ایدئولوژی یا دین، جدا از درجه رشد اقتصادی، تکنولوژی ثروت یا فقر قوانین و مقرراتی برای تعیین نحوه تربیت و نگهداری اطفال و حقوق و تکالیف والدین نسبت به فرزندان وضع گردیده است. اگر قرار است کودک راستگو بار آید، نباید او را ترغیب کرد، درباره احساسش دروغ بگوید، چه این احساسات مثبت باشد و یا منفی. درباره پرخاشگری یا سایر ناهنجاری ها هم وضع به همین منوال است.

دیدگاهتان را بنویسید