چگونه کودکان باهوشی تربیت کنیم؟

انجام بسیاری از کارهای شخصی مانند پوشاندن لباس و خورد و خوراک در این سن میتواند به کودک آموزش داده شود زیرا کودک قادر به انجام این کارها با تمرکز بیشتری نسبت به سالهای پیشین خود است . در پنج سالگی کودکان از قوه ادراک بسیار بالاتری نسبت به سالهای پیشین خود برخوردارند . گاها مشاهده میکنید که کودکان دختر دوست دارند در بازیهای خود با پدر خود بازی کنند . تربیت کودک پنج ساله دختر برای والدین بسیار شیرین است اما نیازمند توجهات بسیار مخصوصا از جانب پدران است . تربیت کودک پنج ساله پسر نیازمند صبوری فراوان است زیرا کودکان پنج ساله پسر بسیار کنجکاو ، پر سر و صدا و دردسر ساز هستند .

شما باید سعی کنید از اعمال خشونت و آزار و اذیت و تنبیه کودک بپرهیزید کودکان به این عمل شما بسیار حساس هستند . برای اینکه او با شما در مورد اتفاقات و وقایع زندگی روزمره اش صادق باشد باید سعی کنید توانایی ارتباط برقرار کردن با یک کودک پنج ساله پسر را داشته باشید و این عمل تنها با صحبت کردن با کودک شکل میگیرد . دکتر فرهنگ هلاکویی بر این مهم تاکید دارد که شما باید نسبت به تربیت و آموزش فرزند خود کاری انجام دهید نه اینکه بی تفاوت باشید. اینکه چگونه به کودک خود کمک می کنید تا این مرحله را به خوبی طی کند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

پدر و مادر در مسیر تربیت فرزند خود چه موانعی را پیش رو دارند و با چه مشکلاتی روبرو هستند؟ اشتباه خیلی از پدر و مادرها در تربیت فرزندان این است که پیامدهای رفتاری کودک را قاطعانه اعمال نمیکنند. کودکان به خودی خود طبق نظر والدینشان رفتار نمیکنند بنابراین باید توسط والدین یا افراد دیگر آموزش داده شوند. اصول تربیت کودک پنج ساله نشان میدهد شما باید درک کنید که دلایل دروغ گفتن کودک میتواند مربوط به رفتار شما و واکنش های شما نسبت به کارهای او باشد . برنامهریزان و معلمان باید در همه برنامهها و فعالیتها، بنا بر مقتضیات خاص هر موضوع، به جنبههای الهی و تقویت بینش دانشآموزان توجه کنند» (اصول حاکم بر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، مصوّب ۱۳۶۸).

اصول تربیت کودک پنج ساله این است که باید سعی کنید مفهوم مدرسه را به کودک خود بیاموزید کودکان معمولا از دور شدن از خانواده شان وحشت بسیاری دارند و مدرسه دقیقا میتواند اولین نقطه روبرویی با این چالش باشد . هر کودکی با فطرت توحید متولد میشود، لیکن این والدین او هستند که کودک را یهودی یا مسیحی تربیت میکنند. باید بدانید که تربیت کودک پنج ساله امری بسیار مهم و حائز اهمیت است زیرا شخصیت کودک در این سن شکل میگیرد و روش های تربیت کودک پنج ساله به شما کمک میکنند تا فرزندی سالم به اجتماع هدیه کنید .

یک نکته ی مهم دیگر این است که پدر چقدر سخت تلاش می کند و به فرزند خود این روال را چقدر یاد می دهد. آنچه از نظر تربیت مهم است زمینهسازی برای شکوفایی این بعد فطری است و سپس از طریق خانواده، مدرسه، و وسایل ارتباط جمعی و … در پنج سالگی کودک به مهارتهای بسیار بالاتری از نظر حرکتی فکری ذهنی دست پیدا میکند در نتیجه شما میتوانید با آموزش مهارت های خاص مربوط به این سن به کودک خود در داشتن یک آینده بهتر کمک کنید .

و این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اصولی ترین مفاهیم اخلاقی، شخصیتی، اجتماعی، ذهنی و عاطفی کودکان در همان دوران کودکی شکلی می گیرد و بر همان اساس کودکان ما رشد پیدا می کنند و بزرگ می شوند و در دوران نوجوانی و جوانی با مشکلاتی رو به رو می شوند که ما حتی نمی توانیم فکرش را هم بکنیم که ریشه تمام این مشکلات در کودکی فرزندان ما هستند پس اگر ما بتوانیم از کودکی روی فرزندان خود کار کنیم و کودکانی شاد و آرام و سالم را پرورش دهیم فرزندانی سالم چه از نظر جسمی و چه از لحاظ ذهنی و روانی تحویل جامعه خواهیم داد که با مشکلات کمتری مواجه می شوند و می توانند زندگی شادتر و سالم تری را تجربه کنند و در نهایت ما می توانیم جامعه سالم تری را داشته باشیم.

پنج سالگی دوره توسعه فکری و ذهنی و مهارتی کودکان است . پختگی در هر مرحله، ضمانت تربیت صحیح در مرحله بعدی است.2 -مستمر بودن:انسان تا پایان عمر رشد می كند و با این كه رشد طبیعی در دوره جوانی به پایان می رسد، ولی رشد اكتسابی یا تربیت تا آخر زندگی ادامه می یابد. بدون کار و تلاش زیاد نمی توانید در زندگی به چیزهای زیادی برسید. همان طور که میدانید یک چالش بسیار بزرگ در زندگی کودکان معضل مدرسه است . همانطور که تحقیقات نشان می دهند، داشتن مادر شاغل به طور مثبتی بر روی کودکان دختر و پسر تاثیر می گذارد.

کودکان دختر معمولاً به والد پدر خود وابسته تر هستند در نتیجه پدران رابطه نزدیکتری با فرزندان دختر خود دارند . کانت در تبیین علت اکتسابی بودن فضیلت نیز بدون استناد به بحث های تجربی برخاسته از انسان شناسی ان را بر خود مفهوم فضیلت مبتنی میسازد و چنین مینویسد«زیرا استعداد اخلاقی انسان ، اگر معلول قدرت تصمیم گیری او در مقابل تمایلات قدرتمند مخالف نبود ، فضیلت محصوب نمیشد. به گفته كانت «چيزي را حسب الوظيفه انجام دادن به معني پيروي از عقل و منطق است» (کانت، 1368، ص123) بنابراين تربيت اخلاقي كانت وظيفه مدار است و فرد به دليل پيروي از خرد كه خاستگاه وجدان اخلاقي است، احساس وظيفه و تكليف مي كند و بدون هيچ گونه الزام و اجبار بيروني اقدام به انجام دادن فعل اخلاقي مي كند.

3ـ تربيت اخلاقي كانت انسان گراست: كانت با اهميت دادن به عقل در واقع به انسان مرتبه و مقام شامخي بخشيد. در این نگاه، انسان آموزش می بیند و تربیت می شود تا به همه خواسته های خود برسد و همه خواهش های خود را ارضا کند، و این بالاترین مرحله کمال یافتگی بشر در سلسله مراتب تعلیم و تربیت است. این ها همه گوشه ای از دشواری های تربیت کودک پنج ساله پسر است . اندیشه حاکم بر این مرحله «مطلقگرایی اخلاقی» است؛ یعنی در پندار کودک همه قوانین ثابت و لایتغیر است و تبدیل یا تصرفی نمیپذیرد و کوچکترین سرپیچی و تخطّی از آنها به تنبیهی اجتنابناپذیر منجر خواهد شد و سرانجام کسی یا چیزی مجرم و گناهکار را مجازات خواهد کرد.

کودکان در سن پنج سالگی دوست دارند که دنیای اطراف خود را کشف کنند . شما باید در سن پنج سالگی به کودک خود اهمیت مدرسه و نوع لذت بردن از مدرسه را بیاموزید اگر کودک یک قدم از آموزشهای مدرسه جلوتر باشد به راحتی با معضلات مدرسه دست و پنجه نرم میکند . در سن ۵ سالگی کودکان میتوانند از جملات بلند استفاده کنند و منظور خود را در قالب یک جمله به مخاطب خود انتقال دهند . کودکان دختر معمولاً بسیار به والدین خود وابسته هستند و کمتر میتوانند در محیط خارج از خانه و یا بیرون از خانه به تنهایی به سر ببرند در نتیجه آنها همیشه در نزدیکی شما هستند و کنترل کردن آنها بسیار آسان تر از کودکان پسر است .

آن ها میتوانند صحبت های شما را حداقل تا ۸۰ درصد درک کنند . در هفت سال دوم کودک آمادگی لازم را برای فراگیری آداب اسلامی پیدا میکند. هدف نهایی تربیت اخلاقی، افزایش مراتب و درجات قلبی است که در سایة معرفت الاهی، تحصیل علم و آگاهی از آنچه باید به آن متخلِّق شویم و تقویت گرایش نسبت به چیزهایی که متخلّق شدن به آنها لازم است و از بین بردن موانع تکامل و عوامل سقوط انسان، که تحت عنوان کلی «هوای نفس» از آن یاد میکنند؛ از اینرو، با فراهم کردن این مقدمات، شخص شایستگی لازم را برای تقرب به خدا پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید