منظور قرآن از هفت آسمان و زمین چیست؟

8ـ به نظر بعضی دیگر: منظور از «سبع سماوات» هفت لایه مجزا از اتمسفر است که زمین را در برگرفته و تا هزاران کیلومتر اطراف آن ادامه مییابد. ما آسمان نزدیکتر را با زیور کوکبها آذین بستیم و آن کوکبها ـــ و سیارکها ـــ را دژی ساختیم برای جلوگیری از هر شیطان سرکش تا گوش فرا ندهند به ملأ اعلی ـــ و کارگزاران عالم بالا ـــ و سنگباران شوند از هر سوی. پس زمین و آسمان باید اموری مشابه و با یکدیگر قابل مقایسه باشند. با وجود این که دمای لکههای خورشیدی به 4500-3000 کلوین (4227-2727 درجه سانتیگراد) میرسد، در مقایسه با مواد اطراف که دمایی حدود 5780 کلوین دارند، به وضوح به صورت نقاطی تیره دیده میشوند؛ زیرا شدت درخشندگی یک جسم سیاه داغ (جو خورشید هم تقریبا اینگونه است) تابعی از توان چهارم دما است. در تصویر بالا، یک 2.7 ولت محلی قابل دسترس، تصویر ابر خازن ۱ فاراد نشان داده شده است. پیشتر دیدیم که این نظر با آیاتی دیگر دربارۀ آسمانها سازگاری ندارد؛ زیرا هفت آسمان پس از زمین به وجود آمدهاند، در حالی که ستارگان شبتاب هر کدام یک خورشید هستند. گفتند: «میآییم خواهان». پس خداوند آن دودها را به هفت آسمان بیاراست، در دو روز، و وظیفۀ هر آسمانی را به آن وحی کرد و پیام داد؛ و آسمان نزدیکتر را با چراغهای شبتاب زینت بخشیدیم و در حفاظت قرار دادیم.

تا سالها ابررایانههای شرکت کری در دنیا بیرقیب بودند. و آن را آبادان کرد تا برای زندگی بشر فراهم شود. با کمک این تحلیلها میتوان آمادگی لازم را در مقابل بسیاری از بلایای طبیعی مانند طوفانها، سیل وسونامی کسب کرد. میدانیم که در فضا بالا و پایین وجود ندارد؛ مگر اینکه ما نسبتی را در نظر بگیریم و یا مرکزیتی را قرارداد کنیم. واقعیّت این است که این چراغها که در قرآن بیان شده است، ستارگان مشهود ما نیستند، بلکه سنگپارههای آسمانی از جرقههای کرۀ منهدم شدۀ میان مریخ و مشتری هستند. آسمان دوم زمین در هم ریخته و به صورت خردهسیارات موجود است و سومین آسمان زمین مشتری است و آسمانهای بعدی آن عبارتاند از: زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون. 4ـ فخر رازی: به نظر وی آسمانهای هفتگانه افلاک قمر، عطارد، زهره، خورشید، مریخ، مشتری و زحل است که با هیأت بطلمیوس تطبیق میدهد. 1ـ خواجه طوسی (597 ـ 672 ق): وی که متکلم مشهوری بود، تلاش کرد عدد افلاک را از 9 به 7 تقلیل دهد، اما آرای وی مورد حمایت دانشمندان قرار نگرفت. خورشید بود، از اینرو خورشید را مؤنث و ماه را مذکر میدانستند (جوادعلی، ج 6، ص 52، 55). شمس نام یکی از بتهایی بود که تیرههای مختلف قبیله بنیاُدّ، از جمله تمیم و عَدی، برای آن جایگاهی درست کرده بودند و آن را میپرستیدند.

آمریکا با داشتن 199 ابررایانه، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است. 10ـ به نظر برخی عدد هفت، واقعی نیست و میتواند تعداد زیادتری آسمان وجود داشته باشد. با دقت در نظرات گوناگون میتوان دریافت که تنها این نظر میتواند با مجموعۀ آیات مربوط منطبق باشد. شایان ذکر است که تنها این فرضیه میتواند با آیات قرآن منطبق باشد. با این حساب زمین پیش از هفت آسمان بنا شده است و آسمانهای هفتگانه عمری کمتر از زمین دارند. اما مریخ بالاتر از زمین است و فلک و مدار آن بر فلک و مدار زمین احاطه دارد؛ از این رو مریخ نخستین آسمان زمین است. زمین سومین کره و مدار آن، سومین مدار است و فلک آن بر فراز فلک عطارد و زهره قرار دارد. 3ـ مرحوم حاج ملا هادی سبزواری: ایشان ملک هشتم را کرسی و ملک اطلس (فلک نهم) را همان عرش میداند و علت آن را جمع بین عقل و شرع بیان میدارد. LASSEN برادر کوچک ابر کامپیوتر Sierra در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، توسط IBM با همان معماری ساخته شده است. آیا برای او همتا میتراشید، همان که پروردگار عالمیان است؟

هفتم: احیای شب اول ماه:«شیخ طوسی» در «مصباح المتهجّد» از امام صادق (ع) از جدش از امیر مؤمنان علی (ع) نقل کرده است که آن حضرت علاقه داشت که در چهار شب از شب های سال، فارغ از هر چیز، به عبادت بپردازد شب اوّل ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان. این محدث مشهور شیعه دربارهٔ آیۀ 29 سوره بقره که میفرماید: ﴿ ثُمَّ اسْتَوَى إِلىَ السَّمَاءِ فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ﴾ مینویسد: هفتگانه بودن آسمانها منافاتی با نهگانه بودن آنها که در علم نجوم ثابت شده است، ندارد؛ زیرا در زبان دینی از آسمان هشتم و نهم به کرسی و عرش تعبیر شده است. روشن است که تعبیر «شِدَاداً» میتواند به خود کرات بازگردد و «طَرَائِقَ» به مدارهای آنها و «طِباقاً» به فلکهای آنها. کره ماه منطقه زمانی منحصر به خود را دارد. انرژی تولید شده در هسته ی خورشید توسط فرآیند های متعدد جذب و گسیل مجدد در منطقه تابش پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید