معرفی و دانلود برترین مستند ها در زمینه نجوم , فضا و کهکشان

در این دوره در بابل تقسیم دایره البروج به دوازده برج ۳۰ درجه ای صورت گرفته است. انجمن نجوم آماتوری ایران مجموعه ای است که اولین مراکز بزرگ اخترشناسی (شامل رصدخانه، آسمان نما وبخشهای متنوع دیگر) را در چندین استان کشور با هدف تمرکز زدایی از پایتخت راه اندازی نمود و از تجارب علمی و دانش فنی بالایی برخوردار است. جوایز این مسابقه را سازمان فضایی ایران به برگزیدگان اهدا خواهد کرد و بخش علمی و اجرایی مسابقه به عهده مرکز نجوم آوا استار است. این مجموعه تلویزیونی (درام) بلند منحصربهفرد، ترکیبی است از به کارگیری پیشرفتهترین جلوههای ویژه همراه با بخشهای مستند و مصاحبه با دانشمندان و محققان نوآور و پیشرو در زمینهی توسعهی تکنولوژی فضایی.

این مسابقه با همکاری سازمان فضایی ایران، انجمن نجوم ایران و مرکز نجوم آوا استار برگزار میشود. انجمن نجوم ایران مؤسسهای غیرانتفاعی است و به منظور افزایش و گسترش فعالیتهای مربوط به ستارهشناسی از جمله بهبود کیفیت آموزشی، توسعه تحقیقات، جلب همکاری و ایجاد هماهنگی بیشتر میان مراکز علمی و فنی تأسیس شده است. به عنوان مثال دانشمندان ایرانی در گذشته چگونه محاسبات مربوط به ستارگان و زمین را انجام میدادند و یا از چه محاسبات و ابزارهایی استفاده میکردند. محققان پس از انجام دادن بررسیهای دقیق با استفاده از ابزارهای جدید تولید شده، به این نتیجه رسیدند که به جز کهکشان راه شیری، کهکشانهای دیگری نیز وجود دارد که جرم آنها بیشتر از کهکشان ما است.

گهگاه گروهی از آنها جذب زمین میشوند. در این سحابیها یک یا چندین ستاره بسیار داغ وجود دارد (از رده های طیفی O یا B) این ستاره های سوزان موجب تحریک گازها و درخشش سحابی میشوند. با عنایت به اینکه گفتیم برای حل بسیاری از مسایل ستاره شناسی, می توانیم تمام اجرام سماوی را روی یک کره فرضی بنام کره سماوی در نظر بگیریم, اهمیت نجوم کروی در محاسبات, روشن تر می شود. کره زمین در قطب شمال و جنوب خود ، فرورفتگی دارد . دایره عظیمه Great Circle ،فصل مشترک سطح کره ، با صفحه ای که از مرکز کره میگذرد.

مدیر مرکز نجوم ادیب با بیان اینکه جشنواره ملی نجوم ادیب، اولین تجربه ما در این سطح است، یادآور شد: توجه به آسمان به ما کمک میکند که زندگی دیگری داشته و کشف دوباره ای از خودمان داشته باشیم. فعالیتهای گسترده و مستمری که یک روز از سال فقط ارایه نمی شد و از ابتدای راه اندازی این مرکز کشوری رسمی، قانونمند و با اساسنامه مدون مزین به نام پر افتخار ایران انجام شده است، همگان را به یاد ستاره ای می اندازد که در هنگام شامگاه خبر از یک شب پر ستاره می دهد و با فرا رسیدن شب و مشاهده آسمان پر ستاره کسی دیگر شاید آن ستاره غریب را نتواند بیابد اما از ارزشهای این گام عام المنفعه که همگان از آن بهره می گیرند در جای خود محفوظ است.

مجله نجوم، شماره ۲۸۲، ویژه نامه عکس “۱۰۰۱ شب زیر آسمان ایران” منتشر شد. این ویژه نامه شامل سه بخش میراث تاریخی ایران، طبیعت ایران و پدیدههای نجومی است. تصاویر چشم نواز این ویژه نامه، جلوههایی از آسمان شب بر فراز یادمانهای باستانی، مناظر طبیعی و پدیدههای آسمان شب ایران را نشان میدهد و حاصل کوشش عکاسان آسمان شب است که در ژرفای تاریکی، به بیانتهایی آسمان چشم دوختهاند. جالب آن که در این زیج مبدا شبانه روز را از نیمه شب محاسبه می کردند. تغییرات رنگ نور فلزی که د رحال گداخته شدن است نشان گر میران حرارت آن فلز است .

فراموش نکنیم گامهای ترویجی گسترده، همایشها و بعضاً شامگاههای رصدی رایگان و خدمات با هزینه ناچیز درانجمن نجوم آماتوری ایران نه تنها عامل رشدی برای جامعه در زمینه این دانش آسمانی شد بلکه گروههای بسیاری در این زمینه احساس انگیزه و ابراز وجود نموده و فعال شدن گروهها و پایگاههای اینترنتی بسیاری را پس از راه اندازی انجمن نجوم آماتوری ایران شاهد بودیم که به ترویج این دانش پرداختند. چه بسیار مراکزفروش تجهیزات نجومی بصورت محدود و یا گسترده از این خوان فراهم شده بهره تجاری بردند؛ چرا که با ایجاد نیاز به این علم در جامعه برای رویکرد به دانش نجوم آماتوری توسط انجمن نجوم اماتوری ایران تمایل به داشتن ابزار های رصدی و مطالعاتی در افراد و مراکز بیش از پیش احساس می گردید.

یادتان باشد ابزار های دلخواه شما دوست نجومی و یا مراکز علمی آموزشی کشور را نیز در کمترین زمان می توانیم تحویل دهیم. این انجمن در تاریخ 9/3/1375 و با شماره 9226 به ثبت رسیده است و عضو پیوسته شورای انجمنهای علمی ایران میباشد. تیم علمی و اجرایی مسابقه اسطرلاب جمعی از مدال آوران المپیاد، نخبگان و اساتید حوزه نجوم هستند و در کنار بخش رقابت به آموزش نجوم به شرکت کنندگان میپردازند. به عنوان یک منجم، نام “ابوریحان بیرونی” که یک منجم بود را برای این رصدخانه انتخاب کردم؛ برای اینکه از نظر من، “ابوریحان بیرونی” یکی از استثناهای تاریخ ایران و جهان اسلام است.

این روش بر پایه تغییر زاویه رویت یک جسم از دو نقطه متفاوت است . تغییر زاویه تابش خورشید تفاوت میزان انرژی دریافتی زمین از خورشید میشود. 15 درصد از کهکشانهای دیگر مارپیچی و 15 درصد هم نامنظم هستند . بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق رشته ستاره شناسی یا نجوم اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار رشته ستاره شناسی یا نجوم و اخذ پذیرش رشته ستاره شناسی یا نجوم از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق رشته ستاره شناسی یا نجوم می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار رشته ستاره شناسی یا نجوم و اخذ اقامت سرمایه گذاری با رشته ستاره شناسی یا نجوم نیز وجود دارند.

در اوستا، به ویژه در یشت ها، اطلاعات بسیاری ارائه شده که نشان می دهد ستاره شناسان آریایی با ستاره ها و طلوع و غروب آنها آشنا بوده اند. معمولا این ها محل تولد ستاره ها یا حتی مرگ آنها هستند. علاوه بر این، ستاره شناسان بسیاری از ستارگان را نامگذاری کردند که امروزه هنوز از این نامهای انتخاب شده استفاده میشود. برای اندازه گیری ستارگان بسیار دور باید زا روش های دیگری استفاده نمود. شناخت صورت­های فلکی، موقعیت آنها در آسمان، آشنایی با ابزارهای رصدی (دوچشمی­ها، تلسکوپ­ها و CCDها) و نحوه محاسبه­ی پارامترهای فنی و اپتیکی آنها موضوع پراهمیت دیگری است که شرکت­ کنندگان در المپیاد نجوم و اخترفیزیک باید با آن آشنا باشند.

شروع و پیدایش آن بر اساس ابداع مثلث کروی و روابط آن بود که به نقلی به ابوریحان بیرونی می­رسد. آنطور که میگویند مباحث مربوط به نجوم کروی از کارها و تحقیقات ابوریحان بیرونی، موضوع مثلث کروی و روابطش شروع شده و روزبهروز گسترش پیدا کرده است. 40 نفر پذیرفته شده بهمدت دو ماه و نیم در کلاسهای فشردهی باشگاه دانش پژوهان جوان شرکت میکنند و مباحث پیشرفته و پیچیدهی مربوط به نجوم و اختر شناسی را یاد میگیرند. در مرحله سوم، ۴۰ نفر برگزیده ی مرحله دوم در یک دوره آموزشی در تهران شرکت می کنند و به آنها مباحثی بسیار پیشرفته تر از مباحث قبل تدریس می شود.

در این دوره، سیارات را هم هویت با ایزدان می دانستند و نام های ایزدان را بر آنها می گذاشتند. غیاث الدین جمشید کاشانی، خواجه نصیرالدین طوسی، عبدالرحمان صوفی، ابن هیثم، خوارزمی، ابن شاطر دمشقی، ابوریحان بیرونی و بسیاری دیگر از دانشمندان دوران تمدن ایرانی-اسلامی کارهایی ارزشمند در این حوزه داشتند که بسیاری از مردم حتی نام این دانشمندان را نشنیده و یا اصلا با خدمات آنها آشنایی ندارند. بنابراین دانشگاه تهران نمیتواند این کار را بکند، پس تبریز هم نمیتواند، ارومیه و مشهد هم نمیتواند و این موضوع (به دانشگاههای دیگر) تسری پیدا میکند. برای اولین بار در سطح دانشگاههای ایران، دانشکده مهندسی هستهای و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی کیهان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو میپذیرد.

وی در سال 1353 برای ادامه تحصیل در گرایش کیهانشناسی به لندن رفت و پس از دو سال موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دورهام شد. در بسیاری از تپه های باستانی ایران، نشانه هایی از دانش اخترشناسی ایرانیان پیش از هزاره یکم قبل از میلاد به دست آمده است. دوم در رصدهای نجومی و ابداع و به کارگیری ابزارها و آلات نجومی پیشرفت های مهمی حاصل گشت. رصد سیاره مشتری که در این زمان آغاز شده بوددر هنگام پادشاهی داریوش بزرگ نیز ادامه یافت و حاصل آن تدوین نظریه حرکت سیاره مشتری بود، هم چنین روش کسبیه گیری برای ایجاد نظم در تقویم قمری در این دوره ایجاد شد.

مسابقه اسطرلاب به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه مندان با تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی طراحی شده و هدف آن احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم است. ریشه این کلمه در فارسی زیک به معنی تار یا رشته، به ویژه زه کمان است. امیدواریم بتوانیم نه به عنوان یک فروشگاه نجومی بلکه درحد انتظار شما از این مجموعه معتبر کشوری ضمن ارایه اطلاعات مفید و طبقه بندی شده و مشاوره صحیح که بصورت رایگانمی باشد، بهترین ابزار را با متعادل ترین هزینه تقدیم شما نماییم.

بد نیست تاکید نماییم که بجای مانور بر روی محصولات مختلف که خصیصه حرکتهای صرفاً تجاری است و سر در گمی مخاطبان را در پی دارد، ابزارها و قطعات جانبی مختلف این سایت در 3 گروه تجهیزات با قمیت ارزان، قیمت متوسط و قیمت بالا، امکانات نجومی و ابزارهای جانبی کلیه کشورهای سازنده اعم از امریکا، اروپا، ژاپن و چین طبق بندی شده است. ورود شما را به بخش تجهیزات این پایگاه اینترنتی که در نوع خود از اولین ها(آغاز فعالیت پیش از دهه 8خورشیدی) محسوب می شود خیر مقدم عرض می نماییم.

در ایران پیش از ورود آریایی ها، نقوش باقی مانده روی سفالینه های دوران پیش از تاریخ ایران توجه مردم این سرزمین را به ستاره ها به خوبی نشان می دهد. با توجه به این اصل در هندسه کروی, دید محاسباتی ما در بسیاری از مسایل مبتلی به، عوض می شود. سابقه این رشته به 4000 سال پیش باز می گردد ولی هنوز در بسیاری از موارد نقش کلیدی را ایفا می کند. مطالبات مردم از مجلس جدید چگونه با کمک خدا غافلگیر شدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید