عکس نوشته های عاشقانه جدید • مجله تصویر زندگی

به شهادت تاريخ، اولين زن شاعر ايران، آتوسا نام دارد. شهادت برترین معراج عشق استگهش پروازی از عشق برترگلوی ملتت، شیپور جنگ استغریوش نعره ی الله اکبر.تو هم با خون پاکان شهریارابشوی اوراق از این دیبا و دفتراین ویژگی ، اصل آرمانی است یعنی شعری همه اشتیاق و تسلیم برای عروج و کمال جامعه ،بی هیچ اضطراب و بیم ،به سوی پاک سازی و مانع زدایی، در مسیر ظهور جلال و جمال است از رو است که می گوید :شعر را مقصد بجز تلطیف احساسات نیستگر به مقیاسات هست و گر به مقیاسات نیستشعر باید چنگ در دل زند ،گیرم درآناز صنایع فی المثل ایهام یا اعنات نیست.

نام اصلی او جلال الدین محمد بلخی است که لقبش مولاناست. مولانا جلال الدین در عین حال سرنوشت عجیبی دارد و با بسیاری از شاعران ایرانی نشست و برخاست داشته است. پروين اعتصامي و فروغ فرخزاد، سيمين بهبهاني از معروف ترين شاعران زن معاصر هستند. حافظ در خارج از این محدوده هر چه بگوید محکوم فرهنگ و تاریخ خویش است ، مرد در ذهن او جنس غالب است ، تاریخ را مردان ساخته اند و زن طفیل هستی اوست . ایرج میرزا شاعر برجسته اواخر عصر قاجار ، شاعر اصلی در کل تاریخ شعر فارسی و تا حد زیادی بزرگترین شاعر از تبار فتحعلی شاه بود .

یکی باید باشه حتماً ، یکی که اگه هم جنست بود بهترین رفیقت میشد . از بهترین آثار وی می توان به عارف نامه ، انقلاب ادبی و زهره و منوچهر اشاره کرد . از میان سه نقش «مادری»، «همسری»،«معشوقی» ، نقش «معشوقی» پررنگ ترین نقش در آثار فروغ فرخزاد است.و البته همپای آن عاشقی است. رخشنده اعتصامی معروف به «پروین اعتصامی»، مشهور ترین شاعر زن ایرانی است که در سال ۱۲۸۵ در تبریز متولد شد. در ادامه این مطلب بهترین آثا مولانا را بیان کرده و جهت آشنایی شما، هر یک را به اختصار توضیح خواهیم داد. هر چند تا ((عصر نیمایی)) شعر زنان جویباری گاه جاری و زمانی خشك بود، اما از آن به بعد سیمای زنان شاعر گستردهتر و پربارتر پیش رو آمده است.

به خوشبختی نگریسته اند . در واقع محملي كه زنان توانسته اند به نحوي مقبول تر خود را نشان بدهند شعر و شاعري بوده است. نه تمام زنان و نه همه اندیشه و احساس آنان. بدون شک همه ما در اطراف خود این اشخاصی را دیده ایم و یا حتی ممکن است خودمان جزو این گروه افراد باشیم. از جمله آثار ارزشمند او می توان به سه تار شکسته، جای پا، رستاخیز، کولی و نامه عشق، مجموعه آثار، شعر زمان ما و … در این مقاله قصد داریم برخی از آثار مولانا را ذکر کنیم؛ بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

زیرا هجو در آثار او معمولاً اتفاقی است و نتیجه طبیعی شوخ طبعی منحصر به فرد او هنگام نوشتن درباره بیشتر موضوعات است. خوشبختانه اينها به قدر كافي شناخته شده هستند. او پیش از انقلاب اسلامی شاعر شناخته شدهای بود که بهویژه در حوزه قصیده نقشآفرینی میکرد. رابعه از عربهای کوچیده به خراسان بود. مولانا مدت زیادی را به خدمت و فعالیت در جوار شمس تبریزی مشغول بود. تمام وجودت به یکباره تمنای بودنش را می کند . بشر رو به سوی موفقیت دارد و مشتاقانه سعی و تلاش می کند تا آن را از آن خود کند. اگر زنی برایتان اهمیت دارد، هرگز از چشمانش به سادگی نگذرید!

اگر دیگران راههای زیادی را رفتهاند، نباید تصور کنید شما هم باید دقیقا همان راهها را بروید. زن سی وچند ساله را باید توی یک مهمانی با لباس شب مشکی و موهایی که از پشت سر جمع کرده دید… زن سی و چند ساله مخدری ست که زندگی را سرحال می آورد… که با شیطان تانگو می رقصد… که باشیطان تانگو می رقصد. برای کسی که می خواهد خودسازی و مراقبه کند، تامین معاش حلال یک ضرورت به حساب می آید. آنها به خوشبوییِ گلها پی بردند . در همين قرن در دربار قاجار بيشتر زن ها، همسر ها، مادرها و دختر هاي فتحعلي شاه و نا صر الدين شاه شاعر بوده اند كه معروفترين آنها گوهر قاجار( نوه فتحعلي شاه) و شاه بيگم( دختر فتحعلي شاه) هستند.

آنها از جنس دیگری هستند… یکی که با رفیقات رفیق باشه ، با خانواده ت ، هم خانواده باشه ، از جنس خوشحالیهات باشه . مهتاج رخشان با ميرزاده عشقي مشاعره و مناظره داشته و عالمتاج قائم مقامي( ژاله) اولين زني است كه با زبان زنانه سخن گفته و از اشيا در اشعارش نام آورده است. الف – زهره ، رامشگر آسمانهاست، زهره و مریخ د رعربی معادل ناهید و بهرام در فارسی و ونوس و آدونیس یونانی ، بر اساس متون افسانه نام دو عاشق و معشوقی زمینی است که به آسمان رفتهاند . توصیف او به عنوان طنزپرداز به معنای دقیق این اصطلاح دشوار است .

به عارف نامه ، انقلاب ادبی و زهره و منوچهر اشاره کرد ، اگرچه به سختی می توان قطعه ای از او را یافت که کمتر از آن لذت بخشد ، خصوصاً آنهایی که وی در دوران مشروطه نوشت. اگر راهی را تا به حال نرفته اید و فقط سختی آن را از زبان دیگران شنیدهاید، گوشهایتان را ببندید و فقط شرایط خود را در نظر بگیرید. سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی، یکی از بزرگترین شاعران معاصر ایران است که در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد. او سال هاي پيش از نيما طرح شعر نو يا به عبارتي شعر شكسته را در كار هاي خود پياده كرده است.

احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و مترجم ایرانی است که در سال ۱۳۰۴ متولد شده و در سال ۱۳۷۹ درگذشت. در شعر سعدی معشوق یا انسان تا اندازه ای بالا برده می شود که گویی جنبه ها و ویژگیهای خداگونه به او نسبت داده شده است. در مقاله زیر به چند شعر از او درباره زن و استعاره های «زن» اشاره شده است. او از مهمترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته میشود. با آغوش حل میشود… غمناک با پنجره هاي مسدود و تاريک … با دنيا چه ميكند..

پیش تو چه توسنی کند عقل ؟ بوی تو را می دهند! خدايا كفر نمي گويم پریشانم، چـه می خواهي تـو از جانم؟ چای از من ، عطرش با تو … تو چه دادی ام که گویم که از آن به ام ندادی؟ شاملو خالق مهمترین قالب شعر نو با نام «سپید» است؛ که به آن شعر شاملویی نیز می گویند. ميشود هر ثانيه نام مرا نجوا کني؟ استفاده از کلمات برای شاعر آسان نیست، زیرا نمیتواند از هر نوع کلمهای استفاده کند، هر واژهای نمیتواند پیام او را منتقل کند.

دیدگاهتان را بنویسید