شعر در ایران پیش از اسلام

امیدواریم مطالعه بهترین اشعار خاقانی شروانی برایتان جالب و دلپذیر بوده باشد. چرا به مطالعه بهترین اشعار خاقانی شروانی علاقهمندید و کدامیک از مضامین شعری خاقانی را بیشتر دوست دارید؟ خاقانی شروانی بر شاعران پس از خود مانند حافظ تأثیر انکارناپذیر گذاشت. شعر حافظ همه بیت الغزل معرفت است… بدین طریق موالید سه گانه یعنی جمادات، نباتات و حیوانات به ترتیب از اسمای عزیز، رزّاق و مذل نشأت می­نماید و انسان که گل آفرینش است، آخر از همه پدیدار می­گردد که مظهر اسم جامع است.

ستاره | سرویس سرگرمی – شعر درباره رفاقت همانند بهترین اشعار درباره دوست بوده که از دمسازی، دوستی، مرافقت، مودت، ولا، همدلی، همدمی، همراهی و… یاد گرفتیم مهم این است که ما خودمان باشیم، خودمان را دوست داشته باشیم! دقت در انتخاب واژه ها موجب شده که اشعارش دلنشین باشد و با زبانی ساده احساس را به مخاطب منتقل کند . 1: تفاوت شهادت در شعر کهن و معاصر با پیدایش ادب جهادی اگر بخواهیم به این مفهوم اندکی دقت کنیم، آن را متفاوت از شعر معاصر میبینیم. در میان این آثار با شعر نوشته های ناب و بسیار پر معنی روبرو هستیم که توسط شاعران بزرگ ایران زمین در قالبهای مختلف شعری مانند: غزل، رباعی، قصیده و دوبیتی سروده شده اند که هر کدام از آنها به تنهایی نشان دهندۀ عمق فرهنگ ادبی این سرزمین هنر پرور می باشد.

رباعی، ریشهدارترین گونۀ شعر ایرانی و در کنار تک بیتی (فرد) و دو بیتی (ترانه ، فهلویات) ، کوتاهترین قالب شعر پارسی است و به همین دلیل به خلاف قصیده (یا غزل و قطعه) که مفصّل و مطوّلتر است، زودتر و بهتر از دیگر گونههای شعر، در خاطرهها ضبط شده و بر سر زبان ها افتاده است، شهرت جهانگیر رباعیّات خیّام و دو بیتیهای بابا طاهر از همین بابت است. قصایدش را هنرمندانه سروده اما فهم بسیاری از آنها به دلیل واژگان فخیم دشوار است. چنانچه جزو علاقهمندان به شعر و ادب پارسی هستید مطالعه اشعار مولانا، اشعار کوتاه سعدی، اشعار حافظ، اشعار نظامی و اشعار عطار را از دست ندهید.

تس گالاگر از شاعران طبقه کارگر و از منتقدان جنگ و سیاستهای دولت آمریکا است. با شروع جنگ تحمیلی هم عرصه آفرینشها و بروز سرودهها در این عرصه فراخ شد. مجموعه شعر جذاب احساسی با… گلچینی از مجموعه جملات، متن و اشعار ادبی عاشقانه زیبا در وصف عشق را در این مطلب روزانه آماده کرده ایم ک برای کپشن، استوری و پروفایل قابل استفاده هستند و می توانید در قالب پیام عاشقانه برای همسرتان ارسال نمایید. در این مطلب از مجله دلگرم به مناسبت روز زن ، شعرهای طنز ناب را برایتان تهیه و گردآوری کرده ایم .

افسوس که از روزگار ماد و هخامنشی و اشکانی سرودهایی بر جای نمانده است تا بتوانیم درباره شعر در آن زمانها بدرستی داوری کنیم. عشق چیزی است که من هر روز در لبخند تو می بینم/ عشق چیزی است که با هر لمس تو احساس می کنم/ عشق چیزی است که در هر کلمه ای که می گویی می شنوم/ عشق چیزی است که ما هر روز در آن زندگی می کنیم.

تو هم تمام هنرت را به خرج دهي و آدمكت را كج و كُله بالا بياوري تا او با سنگريزه برايش لبخندی بسازد و دوربينت را روي نيمكت پارك روشن كند و بدو بدو بيايد كنارت روي زمين بنشيند و بگويد ” زود باش بغلم كن تا نگرفته عكسو” و بعد برگردد گونه ات را ببوسد تا يخ صورتت باز شود. شعر دوازده هجایی مانی شاید از کتاب شاپورگان وی باشد، زیرا «مانی»؛ کتب خود را به خط و زبان «سریانی» نوشته، جز شاپورگان که به فارسی تدوین شده است. البته، مشکل زبان در شاعران پس از نیما، کسانی که با درک اندیشههای او هر یک راهی را پیش گرفتند که شاید همان راه نیما نباشد اما هم سو و هم جهت با اوست، تا حدود زیادی حل شده است و زبان نرمتر و صیقل یافتهتر و با ترکیبات جدید مایهورتر شده است؛ بی آنکه از نسبت شعری و ادبیات کلاسیک کاملاً گسسته باشد.

این بیت سعدی به یادم آمد که گفت: «دیدار مینمایی و پرهیز میکنی/ بازار خویش و آتش ما تیز میکنی.» همین جستوجو و تکاپو برای رسیدن به وصال شعر بیدل، برای کسانی مانند من جذابیت دارد. باید یادرس شد، که شهرت و تأثیر سماع و تریکت مولویّه را شاعران زیاد کلاسیک ما در اشعارشان اشاره کردهاند. وزیر ارشاد با اشاره به وجه شاعرانه امام راحل(ره) گفت: امام اگرچه در قله حکمت و عرفان و فقه و فلسفه و تفسیر ایستاده بودند، ولی با چه زبان شیوایی شروع به سرودن اشعار بلند کردند، که امروز یک دیوان از او بهیادگار مانده است.

شعر با س برای خواندن شعر خوب .حرف س برای شروع اشعار خیلی دلنواز می باشد. باباطاهر در قرن یازدهم میلادی می زیسته و با سرودن دوبیتی های ساده، کوتا، زیبا و قابل فهم برای عموم مردم، خیلی زود توانست تا در میان آنها به شهرت دست یابد. با تمام گوشها و بيني ِ يخ زده اش. ما وظیفه ترویج، گسترش و حمایت در تمام حوزههای فرهنگی و هنری را داریم ولی درباره شعر و ادبیات، داستان متفاوت است؛ چرا که شعر و ادبیات فارسی مهمترین مولفه هویت ماست. اساساً تفاوت ماهوی رباعی با دیگر قالب های شعر ، آن است که اعاظم علم و معرفت که ممکن است به حکم « الشعرا علی درجة الوضیع وادنی درجة الرفیع » شاعری را دون شأن خویش دانسته باشند، در قالب رباعی به طور مختصر و مفید اندیشه های عمیق فلسفی و عرفانی را به خواننده منتقل کرده اند و این رباعی گویی ، تفنّنی را خلاف مقام بلند فلسفی، عرفانی و علمی خویش ندانسته اند.

رباعی در دست شاعری خوب ، یکی از انواع نیرومند شعر فارسی است . لیکن بزودی از شاعری دربار کناره گرفت و به مشاغل دولتی مختلفی از جمله کار در وزارت فرهنگ (معارف آنزمان) پرداخت. حتی تلاشهایی هم که پیش از نیما و مقارن انقلاب مشروطیت و پیش و پس از آن صورت گرفت راه به جایی نبرد. تحصیلاتش در مدرسه دارالفنون تبریز صورت گرفت و در همان مدرسه مقدمات عربی و فرانسه را آموخت. تو را دوست دارم و هیچ كس از مردان این زمانه جرأت ندارد این عشق را كه همچو ماری بر كوزه ی قلبم پیچیده از من دور كند من هر صبح این زهر را كه تو بر جریان قلب م میریزی سرمیكشم میمیرم و شب بار دیگر برای دوست داشتنت زنده میشوم …

دوستان عزیز شعر دوست سلام. اشعار زیبا و کوتاه برای تشکر و قدردانی از دوستان و همکاران و معلم و پدر و مادر و … آرامگاه حافظ در شهر شیراز و در منطقهٔ حافظیّه در فضایی آکنده از عطر و زیبایی گلهای جانپرور، درآمیخته با شور اشعار خواجه، واقع شدهاست. همزمان با انتشار این کتاب، چاپ دوم کتاب «بیدل و انشای تحیر» نیز که مدتی در بازار کتاب نایاب شده بود، از سوی انتشارات معین چاپ و روانه بازار شده است. در این مطلب گزیده ای از اشعار عاشقانه کوتاه و بسیار زیبای اسدی طوسی را آماده کرده ایم، برای مطالعه این متن های زیبا در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

معنی لغات: نظر: نگاه / نگون اقبال: بدبخت / کف: دست / زه: رشته ای کش مانند که به کمان میبندند و با کشیدن آن تیر را رها میکنند. فابلهای کریلف وقتی وارد قلمرو شعر فارسی شد که دوره فابلسرایی به پایان رسیده بود و سلیقه شعری جوانان دیگر در پی آن گونه شعر نبود. یار بود ، نیکوتر آید. عیش. بی یار. مهیا نشود. ساقی. بیا که یار. سر برآرید. حریفان که.

زن سی وچند ساله را باید توی یک مهمانی با لباس شب مشکی و موهایی که از پشت سر جمع کرده دید… بايد با اولين بارش برف دوربينت را برداري و بروي جلوي خانه اش و با سنگريزه بزني به شيشه ي اتاق تا پرده پنجره را كنار بزند و پسري را ببيند كه از پالتو گرفته تا شلوار و بوت و دوربين و ته ريشش مشكي است و وسط كوچه ي كاملا سفيد ايستاده و برايش دست تكان ميدهد.

هنر بزرگ او بحث و برسي هاي دلنشين و جاودانه اي است كه به دنبال داستان ها پيش مي آورد و انديشه هاي درخشان عرفاني و فلسفي خود را در قالب آنها قرار ميدهد. آرامگاه ایرج میرزا در گورستان ظهیرالدوله تهران قرار دارد. ایرج میرزا در پی یک سکته قلبی در منزلی در تهران درگذشت. در میان نقش هایی که یک زن می پذیرد، نقش «معشوقی» در شعر فرخزاد پررنگ تر از بقیه نقش هاست. که هر روز از من مراقبت کند و به من عشق هدیه دهد… بوالمعانی میرزا عبدالقادر بیدل فرزند میرزا عبدالخالق در سال ۱۰۵۴هـ.ق به دنیا آمد.

او فرزند صدرالشعرا غلامحسینمیرزا، نوهٔ ایرج پسر فتحعلیشاه و نتیجهٔ فتحعلی شاه قاجار بود. ایرج میرزا (۱۲۵۱ خورشیدی تبریز – ۲۲ اسفند ۱۳۰۴ خورشیدی تهران) ملقب به «جلالالممالک» و «فخرالشعرا»، از جمله شاعران برجسته ایرانی در عصر مشروطیت (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی) و از پیشگامان تجدد در ادبیات فارسی بود. فوقش 200 تومن از شارژت بره… ـ آب وضو: که استعاره از کمی مقدار آب ولی خاصیت پاکی و مطهر بودنش که همانطور که آب وضو موجب صفا و پاکی بدن انسان میشود صیقل آینه نیز موجب شفافیت و صفای آینة دل میشود. یکی از مهمترین این مفاهیم نیز مفهوم «شهید» و مباحث پیرامون آن است.

دیدگاهتان را بنویسید