زن در شعر واندیشه مولوی

همه سلیقه و طرز تفکری توی این کانون هستن و میشه شعرهای خوب و قوی و بحثای جدی رو توی جلسات این کانون شنید. وی سال نود و یک به بیست و چهار شهرستان استان فارس که توی کتابخونه هاشون کانون ادبی فعال دارن سر زدم و توی جلسات هفتگی شعرخوانیشون شرکت کردم. در سال 1330 یعنی در سن 23 سالگی اوّلین مجموعه شعرش به نام مرگ رنگ به چاپ رسید.

سلطان محمد خندان، اثر زیر را در سال 1509 میلادی در شهر هرات افغانستان به تصویر درآورده است. در زیر پایش صیاد منتظر شکار کردن او بود و بالای سرش باز شکاری قصد شکار او را داشت. چرا او اين چنين کور و کر و لال اسـت؟ چرا وقتی نوبت ماست آسمان جایی نداره؟ این شهر و این کانون پر از استعدادایی هست که نمیدونم چرا تا حالا مطرح نشدن! 1: تفاوت شهادت در شعر کهن و معاصر با پیدایش ادب جهادی اگر بخواهیم به این مفهوم اندکی دقت کنیم، آن را متفاوت از شعر معاصر میبینیم.

او به نحو وسیعی از مفاهیم عرفانی مشرق و غرب و تلمیحات ملل مختلف در شعر خود استفاده کرده است و اگر به لحاظ قالب و شکل بخواهیم بررسی کنیم، شاعری است که محتوی و مضمون سخنش بر قالب و فرم آن، چربش دارد. مجموعهای از اطلاعات است که گزارش شده شاید گمان میکنید چون در بردارنده تلمیحاتی چند و اطلاعات فرامتنی را طالب است در نتیجه از حیطهی بیانیه فراتر میرود در حالی که چنین نیست این ویژگی تنها آن را از مقولهی یک گزارش سادهی خبری خارج میکند تا آن جا که اگر بخواهیم امتیازی برایش قائل شویم میتوانیم مقالهی علمیش بنامیم.

از در. خانــــه مــــرا. در بخش کهن خواهیم دید که تجربۀ جنگ به شکلگیری بُعد دیگری در مضمون شهادت میانجامد که توجه به «شهادت در میدان جنگ» است و در بخش معاصر تجربۀ جنگ به شکلگیری «شعر خانوادۀ شهدا» میانجامد. در بررسی این مفهوم سراغ تأثیر تجربۀ جنگ بر مضمون شهادت در شعر رفتیم و در دو بخش شعر کهن و معاصر نگاهی به آن انداختیم. درست است که شعر با گفتار به روایت درمیآید اما یک روایت ساده نیست بلکه روایت از یک آفرینش هنری است و همچنین نباید فراموش شود که این تعریف، روایت شعر و داستان را در بر میگیرد و لازم است تفاوت این دو روایت را هم بشناسیم.

انصارینژاد در ادامه، بیان کرد: پس از مردانی شعرای دیگری از جمله خلیل ذکاوت قرار میگیرد که در دهه 70 فعالترین و موثرترین چهرهها به شمار میرود که مجموعه شعرهای خوب و متفاوتی از او منتشر شده است. بسیاری از بانوان این سرزمین او را بهترین شاعر معاصر ایران می دانند. به چفت آب گره می زد. نامش مشخص نيست و در تاريخ نيامده است و تاريخ نويسان به همين قدر بسنده كرده اند كه او دختر هلالي استر آبادي است.

ستاره | سرویس فرهنگ و هنر – شعر عاشقانه زیبا حاصل لحظات عاشقانه زندگی شاعر است که در آن لحظات احساس عشق او را به سخن آورده است. محمد قمرالدین، این اثر خطاطی زیبا را در قسمت پایین سمت چپ، رقم زده و عبارت «کتبه محمد قمرالدین» را بر آن نگاشته است. امیدوارم بتونیم هر کاری از دستمون بر میاد برای رشد و پیشرفت این کانون ها و این شاعرها انجام بدیم. مسئول این کانون از پیشکسوتان شعر کازرون استاد دهقانیان فرد هست که با مهربانی و وقارش به رشد و پیشرفت اعضا کمک میکنه.

جنت شهر یکی از شهرهای شهرستان داراب هست که سالهاست با انجمن ادبی فروغ ادبیات این شهرستان رو رونق داده. ، اشعار شاعران معاصر همچون شاملو، نیما، فروغ فرخزاد و سهراب سپهری، معنی شعرهایی که در کتب درسی دانش آموزان آمده، توضیح و آموزش اصطلاحات و آرایه های ادبی، قالب های شعری، شعر درباره عشق، شعر درباره خدا و … تفاوت کنکور دانشگاه با کنکور سرنوشت تو اینه که همه نمیتونن برن دانشگاه چون برای همه شرکت کننده ها ظرفیت کافی وجود نداره اما بهشت خدا برای همه آدمها جا داره!

همه ما تو زندگیمون دوست داریم که همیشه در رفاه و آرامش و آسایش باشیم و طبیعت و سرشت ما آدمها راحت طلبی است. ای فلان ، تو خود مخنّث بوده ای ؟ خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه که در اثر هنری زیر خوشنویسی شده اند، برگرفته شده از اشعار دیوان انوری می باشند که در ضمن قصیده ای طولانی و ناب به مدح سلطان سنجر پرداخته است. این اشعار انگیزشی طولانی مدت با چندین بار خواندن ملکه ی ذهن و در نهایت سبک زندگی شما و شاید اطرافیانتان میشود. شعر و ادب فارسی سابقه ای بسیار طولانی و درخشان در جهان دارد و تاثیری بسیار عمیق در ذهن و ضمیر ایرانیان در طول تاریخ بر جای گذاشته است.

تاریخ ازما چه خواهد گفت؟ به جرات میتوان گفت ادبیات ایران یکی از غنیترین ادبیات جهان با حضور شاعران و نویسندگان بزرگ است. وقرآن دارای آیات متشابه ومحکمات است و محکمات قرآن در مورد زنان هموراه از طرف مفسران ما با دیده ای محافظه کارانه بررسی شده است درحالی که به شدت در مورد متشابهات احکام فراوانی را صادر نموده وصفحات گسترده ای را به آن پرداخته اند . اما گروه سوم شاعرانی هستند که هر چند دغدغه اصلی شعر آن ها عشق و معشوق نیست ولی در گرماگرم سخن از عشق نیز سخن به میان می آورند و اتفاقاً در شعر همین دسته است که دوباره معشوق خصوصیات اصلی قرون گذشته خود را پیدا می کند.

همین غمزه ها در شعر حافظ است که یکی از زیباترین تصویرهای حافظ را رقم می زند تصویری که ، همهی جان ، همهی وجود حافظ به طواف معشوق می رود و حافظ را وادار می کند به کشته ی غمزه بودن خود اعتراف کند. شعر، هم از دیدگاه روایت و هم از دیدگاه ماهیت با تمام متون ادبی و غیر ادبی تفاوت دارد. غیر از معنی شعر شنیدستم که شهبازی کهنسال شما میتوانید شعر امید به صورت داستان را نیز در ستاره بخوانید. باید از تلاش همه اعضا و مسئول خوب این کانون آقای فخارنژاد عزیز و کارشناس فرهنگی کتابخونه های این شهرستان آقای یوسفیان پرتلاش و دوست داشتنی هم تشکر کنم.

البته الان خانم محبی کارشناس محترم فرهنگی کتابخونه های شهرستان فسا زحمت پیگیری های این جلسات رو به عهده داره و همچنان جلسات با قوت برگزار میشه. کانون ادبی سایه با مسئولیت روح الله قاسمی عزیز مدتیه که توی کتابخونه این شهر فعالیت خودش رو شروع کرده و توی مدت کمی که از افتتاحش میگذره هم جلسات پرباری رو داشته که با جدیت به نقد میپردازن و هم دوتا شب شعر خوب رو برگزار کرده که خوشحالم که توی هردوتاش حضور داشتم و از نزدیک تلاش دوستان رو دیدم. اما وقتی شعرخوانی شروع شد اونقدر شعر خوب شنیدم که دلم نمیخواست جلسه تموم شه.

وقتی رفتم به جلسه هفتگی کانون ادبی پریشان که توی کتابخونه شهید مدنی این شهر برگزار میشه، اعضا رو که دیدم متوجه شدم که تقریبا هیچکدوم از شاعران شناخته شده این شهر توی جلسه نیستن. هرچند جلساتشون رو ندیدم اما اونجوری که متوجه شدم مثل همون کانون پریشان شاعران خوبی داره. روایت داستان مثل روایت یک فیلم سینمایی است و روایت شعر مثل روایت یک فرم یا چند فرم عکس است تلگرافی و فشرده، گزینشی و مختصر به گونهای که پدیدههای فضای چهاربعدی شکل گرفته در مخیلهی شاعر را به اجرا میکشاند درست مثل تماشای صحنهای از یک تئاتر برای خواننده یا شنوندهی آن.

رویای بی شکل زندگی ام بود. اونقدر فضاهای صمیمی و دوست داشتنی دارن که دلم می خواست همه کارم فقط این بود که برم توی این جلسات شرکت کنم. شاعران و داستان نویسان خوب این شهر هم توی این جلسات حضور دارن. کانون ادبی آدینه توی کتابخونه عمومی این شهرستان با مسئولیت ابراهیم خسروی عزیز، جلسات باصفا و قشنگی داره که همه سن و همه قشری در عین صمیمیت توش حضور دارن. مدتی خانم مرادی بزرگوار مسئولیت این کانون رو به عهده داشت که الان به دلیل مشغله زیاد کناره گیری کرده و قرار هست به زودی مسئول جدیدی براش مشخص شه.

وگرنه تعداد کانون های ادبی فعال استان فارس که زیر نظر اداره کل کتابخانه های فارس و کانون ادبی استان فعالیت میکنن تا الان به پنجاه کانون رسیده که انشاالله اونا هم برای مطرح تر شدن به خصوص توی فضای مجازی به زودی وبلاگ راه بندازن. کبوتر نشست و سرش را زیر پرهایش فرو کرد و منتظر ماند تا باز شکاری بیاید و با چنگال تیزش او را خرد و نابود کند. چه زمانی چنگال باز او را خرد میکند. او را نجات داد.

چون کبوتر از همه جا قطع امید کرد و فقط به یاری خداوند امید بست، خداوند نیز که مانند یک داور و قاضی زنده و حاضر، شاهد تمام ماجرا بود، کبوتر را نجات داد. شهرستان ادب: به خوانش صفحهای دیگر از پروندۀ ادبیات جنگ و دفاع مقدس سایت شهرستان ادب میپردازیم در ستون شعر. کانون ادبی روزبهان توی کتابخونه عمومی شهرستان فسا با جدیت به بحثهای علمی ادبیات میپردازه و هر هفته یکی از موضوعات جدی ادبیات رو با حضور افراد متخصص به بحث میذارن.

دیدگاهتان را بنویسید