زمین – ویکی نجوم

زمین بزرگترین سیاره ی خاکی است.تنها سیاره ای است که زندگی بر روی آن امکان پذیر و روی آن آب به هر سه شکل جامد(یخ)، مایع و گاز وجود دارد. زمین سیارهای که بر روی آن زندگی می کنیم سومین سیاره منظومه شمسی است. این ستاره که به Rigel Kent و Toliman نیز معروف است درخشان ترین ستاره در صورت فلکی جنوبی قنطورس و سومین ستارهی درخشان در آسمان است. اهنگ قدیمی و خاطره انگیز ستاره از شادمهر عقیلی (دوباره دلم واسه غربت چشمات تنگه) که در آلبوم آدم و حوا که در سال ۱۳۷۹ به صورت غیر رسمی منتشر شد، قرار داشت، را همینک میتوانید با کیفیت MP3 320 و لینک مستقیم از نیت موزیک دانلود کنید و لذت ببرید، همچنین متن ترانه و امکان پخش آنلاین موزیک نیز در ادامه مطلب قرار دارد. پولاریس که به ستارهی شمالی (و همچنین ستارهی قطبی و گاهی نیز به ستارهی راهنما) نیز معروف است چهل و پنجمین ستارهی درخشان در آسمان شب است.

آیا روى پا یا کفش کسى که به جهت انحراف در پایش بر آن راه مىرود و نیز زانو و دست کسى که در راه رفتن از آن دو استفاده مىکند، همچنین نعل چارپا و ته عصا و پای مصنوعی و چرخ وسیله نقلیه و مانند آن نیز با حرکت و راه رفتن روى زمین پاک مىشوند؟ محدودهاى از زمین اطراف کعبه که حرم نامیده مىشود، از حرمتى خاص برخوردار است، مانند احرام بستن جهت ورود به آن محدوده و حرمت شکار و قطع گیاهان آن. کوتوله سفید (در صورت وجود یک ستاره کوچک): کوتوله سفید ستارهای بسیار کوچک و داغ است و آخرین مرحله از چرخه زندگی یک ستاره مانند خورشید است. این ستاره چون یک ستارهی متغییر دلتا قیفاووسی است -ستارگانی که به صورت شعاعی میتپند و تغییرات آنها در دما و قطر سبب تغییرات در درخشندگی آنها میشود- فاصلهی آن تا خورشید مورد تجدید نظر قرار گرفته است. این ستاره علاوه بر اینکه یک ابرغول سفید است در واقع منظومهای سه تایی شامل یک ستارهی اصلی پولاریس Aa و دو ستارهی کوچکتر پولاریس Ab و پولاریس B میباشد.

برای چینیها این ستاره با نام ستارهی مرد کهنسال شناخته میشود و توسط ستاره شناسی چینی به نام یی زینگ در سال ۷۲۴ میلادی بر روی نقشه نشان داده شد. این ستاره درخشان ترین ستاره آسمان شب است و در صورت فلکی سگ بزرگ واقع شده که به ستارهی سگ نیز معروف است. نام علمی این ستاره آلفا Alpha ursaeMinoris است چرا که ستارهی آلفا در صورت فلکی دب اصغر است. تغییراتی که در انتشار امواج اصلی صورت می پذیرد حاکی از آن است که این آلیاژ فلزی به حالت جامد است. این ستاره بسیار به قطب شمالی آسمان نزدیک است و به همین دلیل است که برای قرنها به عنوان ابزاری در ناوبری در نمیکرهی شمال مورد استفاده قرار گرفته است. پولاریس همیشه ستارهی قطبی نبوده است و دلیل آن حرکت محور زمین در طول هزاران سال است اما تا زمانی که محور زمین از ستارهی قطبی دور شود به عنوان ستارهی راهنمای ما باقی می ماند. این منظومه و دو ستارهی دیگر که فاصلهی بیشتری دارد با هم یک منظومهی چند ستاره ای می سازند. این ستاره که برای چشم غیر مسلح روشنترین ستاره به نظر می رسد در واقع یک منظومهی دوتایی ستاره ای شامل یک ستارهی Sirius A و یک ستارهی کوتوله سفید کمنور به نام Sirius B است.

دانشمندان نگران این مشکل هستند که انسان ها و اکوسیستم های طبیعی نتوانند خود را با این تغییرات سریع آب و هوایی وفق دهند.اکوسیستم شامل ارگانیزمهای زنده و محیط فیزیکی در یک محدوده مشخص است.این گرم شدن عمومی میتواند منتج به ضرر های فراوانی شود به همین دلیل کشور هایی در سراسر جهان به منظور کنترل این بحران قرار دادی را با نام پروتوکل کیوتو طرح کرده اند. آلفا قنطورس مشابه با ستاره قطبی و شباهنگ در واقع یک منظومهی چند ستاره ای است که شامل آلفا قنطورس ای، بی و پروکسیما قنطورس می باشد. آلفا قنطورس ای بر اساس طبقهبندی طیفی یک کوتولهی سفید است که جرمی برابر با ۱۱۰ درصد جرم و روشنایی برابر با ۱۵۱٫۹ درصد خورشید ما دارد. آلفا قنطورس بی یک زیرغول نارنجی با ۹۰٫۷ درصد جرم و ۴۴٫۵ درصد روشنایی خورشید است. میلیاردها جرم آسمانی در شب وجود دارند اما برخی از آنها شناخته شدهتر از برخی دیگرند. زمین در جمع هشت سیاره ای که بر گرد خورشید می گردند از سیارات کوچک به شمار می رود از حیث قطر و جرم ، پنجمین سیاره و از لحاظ فاصله از خورشید سیاره سوم است .

دیدگاهتان را بنویسید