روایتهایی از شعر آوانگارد زنان ایران – ایسنا

برای ما جالب آن بود، که واژة رقص در اشعار مولانا از کلمات سیریستیفاده است و واقعاً مولانا با استفادة کثرت بر این واژه امتیاز داده است. افراد وقتی به یک کنفرانس مراجعه می­کنند و قرار است برای اولین بار به سخنان یک شخص گوش دهند، در همان دقایق ابتدایی تصمیم می­گیرند که به صحبت­های آن شخص گوش دهند یا خیر. انسان بايد در بعد اجتماعی خود در حد نيازهای عادی زندگی زحمت بكشد و تنها عابد بودن نيازهای شخص را برطرف نمیكند چه رسد به اينكه دچار تعهد و پيمان بزرگ زناشويی شود.

او درباره اینکه قصد دارد این تجربه را در ساحتهای معنایی و فرمی دیگری نیز تکرار کند یا خیر، بیان کرد: به شرط حیات، شعر در ساحتهای دیگر هم مورد تاویل قرار خواهد گرفت. باید خودش انتخاب کند. زرتشتیان اعتقاد دارند که در هزاره آخر جهان، دوشیزه ای در آب دریاچه هامون که مقدس است، تن خواهد شست و بر اثر این شست و شو از آب دریاچه باردار گشته و فرزندش موعود دین زرتشتی (سوشیانت) خواهد بود که با اهریمن به جن پرداخته و بدی را محو می کند.

همچنین در این مقاله نکات بیشتری را مطرح کرده ایم که در انتخاب روش ها حتما باید به آنها توجه کنید. مردی خاموش را پیدا کرده است. داودی همچنین در پاسخ به این سوال که منظور او از نزدیک شدن تجربههای فرمی شاعران زن به افقهای جهانی که در کتاب از آن یاد کرده است شامل چه مولفههایی میشود، اظهار کرد: به زعم من شاعران شعر پیشرو هم نگاه شان جهانی شده است، و هم از نظر فرمی به ساختار شعر جهان نزدیک شدهاند.

مالكيت معنوی اين شاعر بزرگ جهانی ايرانی است و تمامی آثارش را به از زبان ايرانی سروده است و به همين دليل ايرانيان از ديرباز با اين شاعر بزرگ علاقه وافری داشته و در طول اين هفتصد سال از درگذشت وی شرحها و تفسيرهای مختلفی نوشتهاند. مثنوی هم سامانیست و هم آسمانی، هم پهلویست و هم کورعانی، هم اینجهانیست، هم آن جهانی. فقر فخر رسولالله (ص) است اما نه فقری كه باز همان رسولالله(ص) آن را مرز شرك میداند. کاوه پسری بداخلاق و خشن است که چندین باز از خطاهای مینا در کلاس درس میگذرد و چون کاوه به دلیل همسایگی با مینا رفت و آمدهای خانوادگی با ـنها دارد بعد از مدتها به مینا میفهماند که او نیز عاشق مینا است اما کاوه در این میان مجبور به قبول چیزی میشود که برای مینا ضربهی بسیار بزرگی است.

هین کژ و راست میروی ، باز چه خوردهای ؟ بنابراين بيش از هر مطلبی بايد ابتدا ديد مولانا از چه بعدی زن را وسيله ای برای آزمايش انسان و ابزاری در دست شيطان میداند. مولانا زن را نماد عشق می داند و هم در مود عشق زمينی و هم عشق الهی به داد سخن می پردازد . به همین دلیل در تاریخ عرب به عنوان اسوه عشق و مقاومت شناخته شده است. مگر نه اينكه خداوند كريم بارها در قرآن مبين میفرمايد به عهد خود وفادار باشيد. چنانكه قرآن كريم هم بارها فرموده است كه گمان نكنيد ما همينگونه شما را رها ساختهايم بلكه دائماً از شما امتحان میگيريم و ايمان شما را میسنجيم.

چنانكه بارها در مثنوی معنوی از رابعه و كمالات او سخن به ميان آورد. چنانكه مريم مقدس در زمان خود سرآمد همه پيامبران زمان وقبل از زمان خود بود چون در اين صورت زن هم میتواند به درجات عالی انسانی دست يابد و مقام زهد و عبادت تنها برای مرد نيست . چنانكه هنوز هم در بسياری از كشورهای حاشيه خليج فارس محروميتهای عجيب و غريبی را عليه زنان میبينيم.

علل بی رغبتی شاعران دوره انقلاب به قالب های نو، یکی روشن و واضح بودن قالب های کهن است؛ به این معنی که شاعر جوان دوره انقلاب به راحتی می تواند چهارچوب ها و قالب های شعر کهن را دریابد و برابر با آن شعر بسراید در حالی که دست یابی به تعاریف و حد و مرز قالب های نو، برایش کاری مشکل می نموده است. و توفیقی را که شاعران جوان و مسلمان دوره انقلاب در ساخت و پرداخت قالب های کهن به دست آورده اند در شعر نو نیافته اند با این حال واژگان و ترکیبات خوب و خوش تراش در شعر نو این دوره کم نیست و استعدادهای درخشانی که گه گاه اشعار پخته در قالب نو می پردازند آینده ای روشن را امید می دهد.

پس اگر اين جشنوارهاي كه خوب بود درست شود اين جاهاي خالي پر ميشوند و ما از شاعري كه تنها ناگزيرياش در جهان شعر است انتظار چاپ نشريه را نخواهيم داشت. خوب گوهر آینه رنگ نقره یا جیوه ایست که روی دیگرش به آن اندوده است و با شکستن آینه پوسته های آن بیرون می زند و راز آینگی آینه آشکار می شود . آن را با ما و سایر همراهان مجله ستاره به اشتراک بگذارید.

این تاکید بر زنانگی فروغ فرخزاد همواره وجود داشته است و ما همیشه این خطکشی و مرزبندی را در ادبیاتمان شاهد بودهایم. این تاکید بر جنسیت در آثار شاعران مرد، به ندرت دیده میشود و یا سویهای کاملا سلطهگرانه و مقتدرانه دارد. مسائل امروز ما مسائل نوی است که قبل از این وجود نداشته است و شاعران نو ما پیشرو در عرصه تفکر بودهاند. زن موهبتی است كه برای عيش و نوش مرد به وجود نيامده است. اما در زندگی بشری خواسته و ناخواسته اتفاقی به نام شيطان و حوايجی به نام حوايج نفسانی انسان كه دوست صميمی ابليس است وجود دارد و انسان با اين پارادوكس دائماً در حال تضاد است.

مجموعه اشعار جالب و خنده دار با سوژه های متنوع و باحال طنز در فضای مجازی در حال انتشار است که شعرهای طنز مربوط به زن و شوهر یکی از پرطرفدارترین آنهاست، با ما همراه باشید تا سری جدیدی از این اشعار طنز را در قالبی جدید بخوانید. لازم به ذکر است که با اندکی خلاقیت، خود نیز میتوانید جملاتی زیبا و ادبی خلق کنید که تا به حال شنونده ها آن را نشنیده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید