در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

من این کار را میکردم و پول زیادی از این نفت به دست میآوردم.»رئیسجمهور آمریکا پیشتر نیز در نشستی خبری در کاخ سفید بار دیگر هدف از حضور در سوریه را نفت این کشور عنوان کرد و گفت: «من نفت را دوست دارم.»بیست و دوم آبان هم ترامپ در دیدار با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیهای خود، در واشنگتن گفت: آمریکا نیروهای خود را فقط برای حفاظت از نفت در سوریه نگاه داشته است.او بارها ابراز تمایل کرده که نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه باید به خانه بازگردند، با این حال، بخش اعظم نیروهای باقیمانده آمریکا در سوریه در مناطق نفتخیز این کشور و در جوار میادین نفتی حضور یافتهاند. دو عملیات بیت المقدّس ۴ و ۶ نیز در این جبهه ، در دو محور حلبچه و ماووت با موفقیت انجام شد، ولی عملیات والفجر ۱۰، که به آزادسازی شهرهای حلبچه و خَرمال انجامید، آخرین اقدام مهم در مرحله تعقیب متجاوز بود (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی .

اما واقعیت اینست که تهدید حوثیها به یمن یا حتی شبه جزیره عربستان محدود نخواهد شد. در پی این اقدام، ایران موشک های چینی کرم ابریشم را در جزیره قشم و تنگه هرمز مستقر کرد. در 1987، ایران موشک های کرم ابریشم را از فاو شلیک و به نفتکش سی ایل سیتی در داخل آب های کویت حمله کرد. در سوی دیگر رسانههای ایران روایت خودشان را از حمله پهپادی به ابوظبی داشتند و حتا خبرگزاری فارس، از رسانههای نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، این حمله را «عملیات تنبیهی صنعا علیه ابوظبی» و «عملیات بزرگ یمنیها در ابوظبی» عنوان کرد. پس از مسدود شدن محور پیشروی به سوی بصره در عملیات رمضان و بی نتیجه ماندن حرکت در محور العماره در عملیات والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر (نخستین عملیات آبی ـ خاکی ایران ) به منظور دستیابی به جاده العماره بصره طراحی و در اسفند۱۳۶۲ اجرا شد (اردستانی ،۱۳۶۳ ش ،ص۱).

حکومت اسلامی ایران بارها از سوی کشورهای عرب منطقه بهویژه عربستان سعودی به حمایت مالی و تسلیحاتی و ارسال جنگافزارهای سنگین به شمول موشک و پهپاد به شورشیان حوثی در یمن متهم شده است، اما مقامهای ایرانی ارسال جنگافزار را رد میکنند و مدعیاند که از شورشیان حوثی یمن تنها «حمایت مستشاری» میکنند. هم چنین، عراق نیز با موشک اگزوسه به استارک حمله کرد. ایران در بحران اوکراین واقع­بینانه در راستای حفظ منافع خود حرکت می­­کند، جایگاه ایران در منطقه، همزمانی این جنگ با گفت­وگوهای رفع تحریم­ها و نیز تغییر توازن قدرت در جهان همگی از متغیرهایی هستند که می­توانند در این حرکت اثرگذار باشند. هرچند واشنگتن با استفاده از اطلاعات به دست آمده از هواپیماهای آواکس خود، مهاجم را شناسایی کرده بود، اما بنا به دلایل سیاسی ایران را متهم کرد و مجبور شد تا این راه گمراه کننده را ادامه دهد ؛ زیرا، باید اعتبار ضعیف خود را در بین اعراب خلیج فارس که پس از معامله سلاح با گروگان ها در معرض خطر قرار گرفته بود، حفظ می کرد.

وی یادآور شد: در دومین نشست پروسه کابل که در اسفند ماه گذشته برگزار شد، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بسته کاملا سخاوتمندانهای را ارائه کرد که تاکنون سابقه نداشت و در واقع تمامی بهانهها را از طالبان گرفت. مطالعه تمایز میان جنگ های ناخواسته ناشی از بدخوانی نیات و جنگ های ناخواسته ناشی از تصادف، بیان دیگری از این واقعیت است که جنگ های سرچشمه گرفته از پروسه های سیاسی به مراتب پیچیده تر از جنگ های برآمده از پروسه های نظامی است. کشتیرانی آزاد در خلیج فارس که از زمان آغاز درگیری در 1980 به خطر نیفتاده بود، در بین محافل سیاسی غرب، به صورت عبارت مبهمی درآمد. تهران که دستور کار سیاسی خود را برای پس از جنگ آماده می کرد، تصمیم گرفته بود که از انزوای بین المللی خودخواسته بیرون بیاید. نخست، در جنگ اول خلیج فارس و حمله عراق به کویت طی ۱۹۹۰-۱۹۹۱، ایران با اتخاذ سیاست بیطرفی فعال هم اقدام رژیم بعثی صدام را محکوم کرد و همزمان سعی کرد آسیبهای امنیتی ناشی از حمله آمریکا به عراق به منافع خود را خنثی سازد. اما اسلامی که نماز میخواند روزه میگیرد و به حج میرود و در مقابل اشغالگری سکوت میکند یا با اشغالگر سازش میکند و یا به هیمنه آمریکا تن در میدهد، آمریکا با آن مشکلی ندارد و این همان اسلامی است که امام خمینی آن را اسلام آمریکایی نامید، اسلامی آمریکایی این است که آمریکا با آن مشکلی ندارد، نماز بخوانید روزه بگیرید و به حج بروید، اصلا هر ساله به حج بروید، آمریکاییها با این موضوع مشکلی ندارند و مساجدی را در آمریکا ساختهاند و مشکلی ندارند، اما شما در قبال موضوع فلسطین و قدس و کشورت و منابع کشورت و امت ات و تصمیم گیری ات در کجا ایستاده ای؟

دیدگاهتان را بنویسید