درسهایی از جدایی بحرین از ایران

به نظر شما، ایران امروز بعد از ۴۳ سال، در چه جایگاهی در جهان قرار دارد، جایگاهش در منطقه چگونه است، درباره این ایرانی که از ۴۳ سال پیش مورد محاصره واقع شده و با آن جنگ شده است و اکنون در این جایگاه است، چه میتوان گفت؟ اسلام اصیل شما را در موضع رد اشغالگری و مبارزه و جهاد و مقاومت در مقابل هر ظلم و تسلط و هیمنه و استکبار قرار میدهد و این اسلام قطعا با این مسائل مخالف است و این اسلامی است که امام خمینی(ره) و ملت ایران به آن ایمان داشتند و برای آن به پا خواستند و در سال 57 به پیروزی رسیدند. نصرالله: ببینید در داخل ایران هم برخی به دلیل تلاش رسانههای خارجی به دنبال خلط مبحث هستند، میگویند که حمایت ایران از فلسطین و از قدس تنها دلیل دشمنی با ایران است، من میگویم این یکی از دلایل است، قطعا از دلایلی است که در آن شکی وجود ندارد، اما از مهم ترین دلایل این است که نظام اسلامی در ایران نظامی آزاده و مستقل است و سرسپردگی را بر نمیتابد و آلت دست آمریکا نیست و اجازه نمیدهد که ثروتهای آن به غارت برود، تا زمانی که این نظام در ایران حکومت می کند و این رهبری وجود دارد و اراده ملت ایران اراده استقلال و آزادی و استفاده از ثروتهایش و ممانعت کردن مستکبرین از غارت ثروت است این دشمنی ادامه دارد.

میگویند یک تاجر اصفهانی زرنگ از بحرین مقدار زیادی مروارید با خودش به ایران میآورد. اما از سوی دیگر، وقتی که از باب ارزیابی سیاسی سخن میگوییم، شما اکنون با یک قدرت بزرگ و مقتدر منطقه ای روبرو هستید و این صرفا سخن من نیست، بلکه همه جهان با ایران به عنوان یک قدرت منطقهای بزرگ تعامل و برخورد می کنند و ایران دارای تاثیر و حضور عمده در مسائل منطقه و نیز در سرنوشت جهان است. العالم: مقامات رژیم صهیونیستی امروز از ائتلافی نظامی صحبت میکنند، بدان معنا که میخواهند با دولتهای سازشگر مانند بحرین و امارات و شاید عربستان، ائتلافی نظامی برای رویارویی احتمالی با ایران ایجاد کنند، صحبت از این ائتلاف جدی شده و مانورهایی نیز در حال انجام است، با این وجود به نظر شما تهدید رژیم صهیونیستی صرفا یک تهدید باقی خواهد ماند؟ بعد از سال ۲۰۰۰ آمریکاییها به ما پیشنهاد حمایت مالی در مقابل توقف حمایتها از فلسطینیان و پایان دادن به رویارویی با اسراییل دادند. لبنان تحت اشغال آمریکا نیست اما تحت نفوذ مالی و امنیتی این کشور است. ما با نفوذ سیاسی، اقتصادی و مالی ویرانگر آمریکا در لبنان مواجه هستیم.

حزبالله با هرگونه شبهه عادی سازی و یا همکاری و یا هماهنگی از سوی دولت لبنان با دشمن اسراییلی مخالف است و با آن مقابله خواهد کرد. آمریکاییها بارها خواستار دیدار با حزبالله شدند. ایران شوخی ندارد و از زبان رهبر معظم انقلاب و مسئولینش بارها گفته است، ایران پاسخ خواهد داد. سفیر ایران در اوکراین گفت: تعداد قابل توجهی از ایرانیهای مقیم اوکراین امکان خارج شدن از خاک اوکراین را ندارند.منوچهر مرادی سفیر ایران در اوکراین در صفحه شخصی خود نوشته که «تعداد قابل توجهی از ایرانیهای مقیم اوکراین به دلیل اینکه پاسپورت اوکراینی دارند و دولت اوکراین فراخوان سربازی داده است، امکان خارج شدن از خاک اوکراین را ندارند.»در پی شروع بحران اوکراین، تعدادی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاههای اوکراین در کنار سایر مردم این کشور در تلاش برای خروج از اوکراین هستند.علیرغم تلاشی که سفارت ایران در اوکراین و کشورهای همسایه آن برای خروج دانشجویان ایرانی از اوکراین انجام میدهند، این روند با مشکلاتی روبروست.مرز لهستان با اوکراین مرز اصلی اوکراین برای خروج پناهجویان است و وزارت خارجه اعلام کرده ماشینهایی برای انتقال ایرانیان در پشت مرز در نظر گرفته شده است. این امر ساختار جدید ی را در منطقه شکل داده است. تیم مذاکره کننده ایران با پیش­بینی احتمال درگیری بین روسیه و اوکراین، تلاش میکند تا هیچ­یک از طرف­های حاضر نتوانند مذاکرات وین را به حاشیه برده و به چیزی جز اصل آن پیوند بزنند.

مکانیزم های آنها جای دیگری است، و همان چیزی است که در سال های گذشته درباره آن صحبت کردیم و هنوز هم وجود دارد: فشار اقتصادی، محاصره اقتصادی، که لبنان را به عنوان یک دولت، ملت و مردم به سقوط اقتصادی.. از شکست و چیزی بزرگتر از شکست می ترسند.. واقعیت این است که این کار جواب نداد و شکست خورد. آمریکا ضد این نظام اسلامی است که میخواهد کشورش و مردمش آزاد و صاحب تصمیمگیریهای خود باشد و اجازه ندهد که ثروتهای آن به غارت برود. العالم: یعنی هیچ پایانی برای این دشمنی با آمریکا تا زمانی که نظام اسلامی در ایران وجود دارد، نیست؟ با تبلیغات وسیعی که درباره عملیات اراده قاطع شده بود، برخورد نفتکش به مین توجه زیادی جلب کرد و به شکستی برای دولت ریگان بدل شد. ، کل جهان، دوست و دشمن، نهضت امام خمینی قدس سره شریف را در پاریس دنبال می کردند، و به نظر من زمانی که ایشان در داخل هواپیما در حال انتقال از فرانسه به تهران بودند، قلبهای دهها میلیون نفر با امام همراه بود، قلبهای آنان با امام میان زمین و آسمان همراه بود، که آیا امام به فرودگاه تهران خواهند رسید؟

دیدگاهتان را بنویسید