دبیر: کشتی لوکوموتیو ورزش ایران است – ورزش سه

قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو در مورد سن آغاز کشتی تصریح کرد: یک قهرمان که می خواهد به تیم ملی برسد باید از ۱۰- ۱۱ سالگی استارت بزند، البته باز هم معلوم نیست به آن جایگاهی که می خواهد برسد. کشتی به اندازه آورده هایش هیچ وقت برداشت نکرده و حالا من تمام قد از کشتی دفاع میکنم. ایران تقریباً تمام ویزاهای خود را دریافت کرد و میتوانست یک تیم خوب را برای کشتی با ورزشکاران ما به میدان بفرستد، اما این تصمیم آنها بود که شرکت نکنند. یزدانی که میهمان برنامه دایره طلایی بود، با اشاره به ارتباط روحی کشتیگیران با کادرفنی عنوان کرد: به تمام مربیان احترام می گذارم، آقا پژمان به من محبت دارند.

در حالی که USA Wrestling به عنوان نهاد ملی کشتی در ایالات متحده هیچ گونه دخالتی در تصمیمگیریهای مربوط به صدور روادید ندارد، اما به طور منظم و مستقیم با فدراسیون کشتی ایران در مورد اقدامات لازم در مورد فرایند صدور ویزا ایالات متحده در ارتباط بوده است. در سال ۱۳۱۷ حمید محمودپور که دارای تحصیلات عالی تربیت بدنی از دانشگاه ترکیه بود به تعلیم کشتی در ایران پرداخت. هر روزی که از سازمان برنامه و بودجه پول گرفتیم، یک جدول تنظیم میکنیم و پولی را بهصورت اختصاصی به کسی پرداخت نمیکنیم.

من از ۱۸ سالگی کاسبی کردم و ساخت و ساز داشتم، اما از روزی که وارد انتخابات شدم و رای آوردم، دیگر هیچ کاسبی نکردم جز خدا و اهل بیت به کسی احتیاج ندارم و هیچ وقت مادی زندگی نکردم و روزی فقط دست خداست. هر وقت که پاسخش آمد، زمان انتخابات مشخص شود. همه چیز بستگی به پاسخ IOC دارد و باید درباره زمان انتخابات منتظر آنها باشیم. او در طی سالهای ورزش خود 186 کشتی در میدانهای ملی و بین المللی گرفت و در هیچ یک از آنها مغلوب نشد . نتوانستم غذا بخورم، حتی ماکارانی آنها هم بو می داد و نتوانستم بخورم و بدنم پر نکرد.

من به بچه های خودمان هم سخت می گیرم و باید سلبریتی بسازیم که از ناموس و وطن دفاع کنند، مسائل اخلاقی هم برای ما مهم است. به گزارش گروه ورزشي باشگاه خبرنگاران، کشتی یکی از قدیمیترین و فراگیرترین ورزشهای دنیا است و احتمالا در دوران ماقبل تاریخ با تغییر شکل در جنگهای تنبهتن و جایگزین کردن مرگ یا صدمات شدید با یک پیروزی نمادین ایجاد شدهاست. آن روز همه مردم ایران مسابقات جهانی کشتی را از تلویزیون تماشا میکردند و طرفداران تاج و پرسپولیس برای تماشای دربی به استادیوم رفتند. هدفم المپیک ۲۰۲۴ است و تا آن وقت هم بازیهای آسیایی، جهانی هم در پیش است و اگر به دوبنده تیم ملی رسیدم میخواهم دل مردم را شاد کنم.

دو مسابقه جهانی در پیش است و اگر لایقش باشم و صاحب دوبنده تیم ملی شوم، فعلا به کسب افتخار برای کشتی در جهانی فکر می کنم. چرخه خیلی خوبی است، این دوره خیلی به مسابقات کشوری بها داده شده و کسانی که مدعی دوبنده تیم ملی هستند از قهرمان کشوری ورود پیدا کردند و نفرات برتر کشوری به آسیایی می روند. آن موقع هم فوتبالیستهایی مثل علی پروین و حسین کلانی خیلی پرطرفدار بودند اما کشتی هم رونق خودش را داشت. کشتی متاعی است که همیشه مشتری خاص خودش را دارد.

ورزش کشتی یکی از باسابقه ترین رشته های ورزشی است که در نزد ملل گیتی از دوران باستان به شکل های مختلف برگزار می شده و تقریباً در هیچ ایل و قبیله و روستا و شهری نیست که این ورزش برای مردم آشنا نباشد . پس حساب رسانهها را از مردم جدا میکنید؟ الان هم وضعیت تقریباً همین گونه است و مردم تماشای مسابقات کشتی را از دست نمیدهند. قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو در مورد سن آغاز کشتی تصریح کرد: یک قهرمان که میخواهد به تیم ملی برسد باید از ۱۰- ۱۱ سالگی استارت بزند، البته باز هم معلوم نیست به آن جایگاهی که میخواهد برسد.

البته سال ۱۴۰۰ از نظر من موفقیت محسوب نمیشود، چون ۳۰ درصد ظرفیت مان را نشان دادیم. به گزارش معصومی نژاد خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، در جریان مسابقات بین المللی متئو پلیکونه ایتالیا، از این فرصت استفاده کردم و برای اطلاع از نظر ایتالیاییها درباره کشتی ایران، نظر کارشناسان مهم کشتی ایتالیا را جویا شدم. سرمربی سالهای نه چندان دور تیم ملی صراحت لهجه دارد و معمولاً بدون پردهپوشی درباره اتفاقات ریز و درشت کشتی صحبت میکند.

واتانابه ( ژاپن ) تنها کشتی گیر بدون شکست جهان و قهرمان المپیک و دنیا در سالهای ۱۹۶۴ – ۱۹۶۲ . این چرخه دست و پا شکسته در سالهای گذشته هم انجام میشد ولی چرخه اعلام شده کاملا به کشتی کشور کمک میکند. علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی ایران، طی نامهای به رئیس فدراسیون کشتی آمریکا، عدم امکان حضور ایران برای انجام مسابقه دوستانه ورزشی تیم به تیم با تیم کشتی آزاد این کشور را اعلام کرد. وی در پاسخ به سوالی در مورد امکان بازگشتش به ۷۴ کیلو، عنوان کرد: اگر میخواستم به ۷۴ کیلو برگردم که وزنم را تغییر نمیدادم.

حیف نیست که مربی سرد و گرم چشیدهای مثل شما در تشکیلات کشتی ایران فقط تماشاگر باشد؟ کشتی گیله مردی: این کشتی در استان گیلان رواج دارد. کشتی پهلوانی ( در زور خانه ها ) – کشتی باچوخه ( سراسر استان خراسان ) – کشتی لوچو ( روستاهای مازندران ) – کشتی گیله مردی ( استان گیلان )- کشتی زوران پاتوله ( کردستان )- کشتی جنگ یا زوران ( الیگودرز و روستاهای آن ) – کشتی بغل به بغل ( روستاهای قزوین ) – کشتی آشیرما ( آذربایجان شرقی و روستاهای اطراف خوی )- کشتی گرش ( مناطق ترکمن نشین )- کشتی عربی ( ایلات و عشایر خوزستان ) – کشتی کمر بندی ( اصفهان و روستاهای فریدن )- کشتی لشکر کشی ( استان یزد ) – کشتی گچ گردان ( سیستان و بلوچستان به ویژه در روستاهای زابل ) – کشتی دسته بغل ( استان فارس به ویژه منطقه ارسنجان ) و دیگر انواع کشتی در میان ایلها و عشایر و مناطق روستایی ایران .

کفش کشتی گیران نیز کفش بدون پاشنه ایست که مخصوص کشتی ساخته می شود. در بسیاری از کشورها حرکت رو به رشد کشتی دیده میشود، اما باید بگویم که کشتی نشان ورزش ایران است و کشتی گیران ایرانی در سطح بالا هستند و جزو برترین کشتی گیران جهان میباشند. مسابقات کشتی آزاد از المپیک ۱۹۰۴ وارد المپیک شد و از المپیک ۲۰۰۴ رقابتهای این رشته در بخش زنان نیز برگزار میشود.

نقض قانون منجر به گرفتن اخطار به کشتیگیر میشود و سه اخطار کشتیگیر را از ادامه مسابقه محروم میکند. در کشتی آزاد همچون کشتی کچ و کشتی فرنگی هدف اصلی چسباندن شانه حریف بر تشک است که به پیروزی فوری (ضربه فنی) منجر میشود و برخلاف کشتی فرنگی کشتیگیران اجازه گرفتن پای حریف و استفاده از پای خود را دارند. اولین تیم کشتی خارجی، ترکیه بود که در سال ۱۳۲۶ به ایران آمد.

حالا بعد از گذشت چند سال این کشتی گیر سنگین وزن با توجه به تعدد مدعیان در وزن خود در تیم ملی ایران تصمیم دیگری گرفته است. مسابقات میبایست روی تشک کشتی که حداقل ۹ متر قطر دارد برگزار شود. مربیان ورزش کشتی در یونان باستان مرحله های اجرا شدن هر فن ورزش کشتی را به طور چند نقاشی در حالت های مختلف بر روی صفحه های کاغذ پاپیروس نقاشی می کردند و به کمک این نقاشی ها، شاگردان کشتی گیر خود را آموزش می دادند. در مسابقات جهانی و بازیهای المپیک هر بار حدود ۵۰۰ کشتی گیر قوی هیکل و زورمند از سراسر دنیا قدم به میدان مسابقه می گذارند که در آن میان کشورهای شوروی – آمریکا – آلمان – بلغارستان و ایران از قدرتهای برتر کشتی جهان به شمار می روند .

دیدگاهتان را بنویسید