خورشید – ویکی نجوم

این تغییرات، نمونه رایجی از تغییر میدان مغناطیسی در دوره خورشید آرام و در عرض جغرافیایی رصدخانه هارتلند است. شناخت علمی دقیق خورشید طی روندی آرام دنبال شده است ، به طوری که تا اواخر قرن نوزدهم ترکیب شیمیایی و منبع انرژی خورشید نیز ناشناخته بوده است ، اما اکنون اطلاعات ما از خورشید بسیار گسترش پیدا کرده و هنوز هم در حال گسترش است. چرا که هنوز تولید مواد ابر رسانای دما بالا در مقیاس بزرگ و صنعتی مشکل بوده و این مواد هنوز پایداری لازم را ندارند. بازیابی سریع داده ها و دستورالعمل های ذخیره شده برای رسیدن به سرعت محاسباتی بالا در CPU ها لازم است. این صفحات با سرعتی شبیه به سرعت رشد ناخنهای انسان در حال حرکت هستند. بدون شک در حال حاضر IBM پیشتاز ابرکامپیوترها به حساب محسوب میشود. در حال حاضر سازمان امنیت ملی هسته ای امریکا برای شبیه سازی های بزرگ در زمینه افزایش طول عمر تسلیحات هسته ای از سکویا بهره میبرد. در سال 2007 ابرکامپیوتر های بازی World of Warcraft توانست بیش از یک میلیون نفر را در دنیای آنلاین بازی جمع کنند و این گونه راه را برای پیشرفت در این زمینه باز کنند.

این ابر کامپیوتر حاصل یک نوع جنگ تجاری بین چین و امریکا است، زیرا ساخت آن در پاسخ به تحریم هایی بود که ایلات متحده بر چین در این زمینه اعمال کرده بود. چین با ابر کامپیوتر TAIHULIGHT برای 2 سال در رتبه یک برترین ابرکامپیوتر ها قرار گرفته بود ولی با روی کار آمدن دو سوپر کامپیوتری که در ادامه مقاله خواهید خواند به رتبه سوم سقوط کرد. نوع سوم زبانه ها را زبانه فورانی می گویند که ممکن است موادی را با سرعت های 640 کیلومتر بر ثانیه به خارج، به درون تاج خورشیدی روانه کند. هر پتافلاپ یک ترافلاسپ یا یک کوادریلیون (عدد یک با ۱۵ صفر به توان دو) واحد سرعت است. یک ترافلاپ به ظرفیت پردازنده برای محاسبه یک تریلیون ممیز شناور (Floating Point) در هر ثانیه می گویند. در نهایت، ترافلاپ یعنی تعداد معادلات ریاضی بر اساس اعداد حقیقی که پردازنده قادر است در هر ثانیه پردازش کند. ترافلاپ روشی برای محاسبه ی قدرت سخت افزاری کامپیوتر بر اساس ظرفیت ریاضی است. این پیش بینی ها بر اساس مدل های عددی صورت میگیرد. شکاف طیف فقط به یک خط باریک طیف، که مربوط به یک عنصر است، اجازه عبور می دهد که بر صفحه عکاسی بتابد و مواد شیمیایی آن را متاثر سازد.

همه مواد توانایی تبدیل شدن به یک ابر رسانا را ندارند. به کار بردن واژههای رسانا و عایق، علیرغم مصطلح شدنشان در علوم، شاید خیلی بار علمی نداشته باشد. این مدار ظاهری خورشید،دایره البروج نامیده می شود.نواری به عرض 8 درجه در هر سوی دایره البروج را منظقه البروج می خوانند.دوازده صورت برجسته فلکی(بروج دوازده گانه)بر این نوار قرار دارند که خورشید در حرکت ظاهری خود هر سال یک بار از آن ها می گذرد.این صورت ها عبارت اند از حمل،ثور،جوزا،سرطان،اسد،سنبله،میزان،عقرب،قوس،جَدی،دلو و حوت. یک ساعت بعد نگاه کنید،این خط به اندازه ی 15 درجه در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت نسبت به صفحه ای که آونگ در آن نوسان می کند، چرخیده است. 2) اندازه : اندازهی کلفها متفاوت است و از 3000 کیلومتر تا ده برابر این رقم تغییر میکند. با این حساب قطر تقریبی خورشید 1390000کیلومتر در حدود 110 برابر قطر زمین می شود. تولیدکنندگان سخت افزارهای مختلف معمولا برای بیان سرعت پردازش دستگاه های خود از واحد فلاپس استفاده می کنند.

سرعت پردازش ابر رایانه SUPERMUC-NG به 19.5 پتافلاپ می رسد. این ابر کامپیوتر معادل دو زمین بسکتبال را اشغال می کند و به لطف 2.41 میلیون هسته خود به عملکرد بینظیر 148.6 پتالفاپ می رسد. این سوپر کامپیوتر توسط دانشگاه ملی چین تهیه شده است و مجهز به پردازنده Intel Xeon با تعداد نزدیک به 5 میلیون هسته است که به آن اجازه میدهد سرعت آن تا به 61.4 پتافلاپ برسد، طبق صحبت های مقامات چینی از این سیستم برای محاسبات مربوط به امنیت دولت این کشور استفاده میشود. خورشید در هر ثانیه 4.5 میلیون تن جرم را به انرژی تبدیل می کند. اگر درس ریاضی دوران تحصیل خود را به خاطر بیاورید، ممیز شناور در واقع همان “اعداد حقیقی” هستند، که از دیدگاه محاسبات ریاضی، به هر نوع محاسبه محدود (کرانه دار) گفته می شود که از اعداد حقیقی (خصوصا در سیستم ده دهی) استفاده می کند. TAIHULIGHT در مرکز ملی تحقیقات مهندسی و فناوری محاسبات چین ساخته و در مرکز ملی ابرکامپیوترها در Wuxi نصب شده است. در رده هشتم رنک برترین ابر کامپیوتر ها، سوپر کامپیوتر ABCI قرار گرفته است که توسط شرکت فوجیتسو ساخته شده و متعلق به انستیتوی ملی علوم و فناوری پیشرفته صنعتی ژاپن است.

دیدگاهتان را بنویسید