خورشید – ویکی نجوم

، زمینههای بحث توحید در قرآن) وجود نامهایی چون عبدشمس و عبدالشارق در میان اسامی عرب جاهلی و نیز اینکه خورشید را الهه میخواندند، از شواهد این پرستش است (جوادعلی، ج 6، ص 55ـ56؛ محمود سلیم حوت، ص 94ـ95؛ د.اسلام، چاپ دوم، ذیل ams.1″Sh”؛ درباره ریشه این پرستش ← د.اسلام، همانجا). این ابرهای پایین جلوی نور خورشید را میگیرند و باد و رطوبت ایجاد میکنند. همچنین افرادی که در طبیعت زیاد گشت و گذار میکنند مثل کوه نوردان، جنگل نوردان و… دکتر ویلیام کاتن، استاد علوم جوی در دانشگاه ایالتی کلرادو و محققان دیگر، بارور کردن ابرها را به ۱۱ مرحله جداگانه تقسیم میکنند. ناپایداری کلوین-هلمهولتز(به انگلیسی: Kelvin-Helmholtz instability) زمانی رخ میدهد که سیال در حال جریان، تحت تنش برشی قرار گیرد یا سیال در ناحیه لایه مرزی دو سیال با سرعتهای مختلف باشد.نمونههایی از این پدیده در حرکت لایه بالایی آب در اثر وزش باد، نقطه سرخ سطح مشتری، حرکت ابرها و آب اقیانوس ها دیده میشود.این پدیده نخستین بار توسط دو فیزیکدان مشهور به نامهای لرد کلوین و هرمان فون هلمهولتز توصیف شد. از آنجایی که بیشتر بارندگیها از طریق رشد کریستالهای یخ از ابرهای خنثی (قطرههای سردتر از نقطه انجماد ۳۲ درجه فارنهایت و یا ۰ درجه سانتیگراد) در قسمت بالایی ابرها شروع میشود، ذرات یدید نقره به منظور تشکیل ذرات جدید به کار میروند.

ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – بارور کردن ابرها فرآیند پخش کردن و تزریق یخ خشک یا به زبان علمی آئروسلهای یدید نقره به سمت قسمت بالایی ابرها به منظور تحریک ایجاد فرآیند بارش و ایجاد باران است. ابرها معمولا به وسیله باد حرکت می کنند می توانند بیش از 100 مایل در ساعت را با توجه به اینکه جریان باددر ارتفاع آنها چقدر قوی است، حرکت می کند. تاریخچه بارور کردن ابر با نتایج نامطلوبی مواجه شده است، زیرا هرگز نمیتوان فهمید که آیا پس از بارور شدن ابر باران میآید یا نه. با اشاره به آزمایشات اصلاح شده هوایی در سالهای ۱۹۰۳، ۱۹۱۵، ۱۹۱۹، ۱۹۴۴ و ۱۹۴۷، فدراسیون هواشناسی استرالیا با تولید باران مخالف است. یک نتیجه غیرمنتظره در هر مرحله میتواند کل فرآیند را منحل کرده و باعث میشود که این روش نسبت به روش باروری به وسیله فشار ثابت هوا، کمتر قابل اعتماد باشد. آیا هر ابری بارور میشود؟ اما آیا از خود پرسیدهاید که هر کدام از این ابرها چگونه تشکیل میشوند، چه اسمی دارند یا در چه فاصلهای از ما قرار گرفتهاند؟ اما در حالی که این روش به طور گسترده در سراسر جهان آزمایش میشود، اثربخشی این روش هنوز مورد بحثهای تخصصی است.

تراز های انرژی خود اتم ها به هنگامی که در یک میدان مغناطیسی قرار گیرند شکافته می شوند. رایانههای رومیزی و لپتاپهای امروزی، ابرکامپیوترهای دیروز بودهاند؛ شاید هم در سالهای آینده ابر رایانههای امروز در دسترس عموم قرار گیرند. تیانهه-۲ از وجود 4981760 هستهی پردازشی بهره میبرد که قدرت 61 پتافلاپسی را در اختیار کاربرانش قرار میدهد. بر روی زمین با رسم خطی مسیر گلوله آونگ را مشخص کنید. منبع گرمایش قسمت تاج مانند خورشید بیش از 50 سال است که یک رمز و راز علمی است و دلیل آن هنوز مشخص نیست. پس از گذشت چند میلیارد سال ، زمین سرد شد، سطح زمین جامد گشت ، جو زمین شکل گرفت و اقیانوس بوجود آمدند. در دهه ۱۹۶۰، آرزوهایی که برای ساخت آب و هوا وجود داشت، پس از شرکت در طرح کوههای برفی برای به دست آوردن آب بیشتر از مقدار مورد نیاز به فاجعهای تبدیل شد. از کریستالهای یخی به میزان ۱۰۰ بار یا بیشتر در این روش بارور کردن، استفاده میشود. یک حلقه جریان باعث ایجاد میدانی شبیه به میدان مغناطیسی زمین میشود. این ابرها طوفانهای بزرگ، رعد و برق و گردبادها را به همراه دارند. ستاره | سرویس علوم – حتما شما هم تا به حال انواع ابرها را در آسمان مشاهده کردهاید.

کاتن در گزارش خود در زمینه بارور کردن ابر میگوید که بارور کردن ابرها به روش رطوبت موجود در هوا بسیار بهتر است، اما باید در مورد آن تحقیقات بسیاری انجام شود. نتایج مطالعات مختلف مثبت ارزیابی شده اند، اما حتمی نیستند. مطالعات نشان داده شده است که بارور کردن ابر در تغییر ساختار، ابعاد و اندازه و تبدیل آب مایع بیش از حد خنک به ذرات یخ موثر بوده است. نخستین مرحلث در این واکنش وقتی صورت می گیرد که دو هسته هیدروژن به هم جوش می خورند و شکل خاصی از هیدروژن به نام دوتریم ( 12H ) تشکیل می شود. وقتی دو یا چند ذره هسته ای به هم جوش می خورند (به هم می چسبند)، ایزوتوپ یا عنصر جدیدی تشکیل می شوند. یکی دیگر از مقالات مورد بررسی، افزایش رشد میانگین بارش را به میزان ۱۴ درصد در کوههای برفی بارور شده گزارش کرده است. همانقدر که خورشید پرنور و روشن است در مقابل آن ستاره سُها (یکی از سه ستاره دم در صورت فلکی دبّاکبر ← مصفّی، 1366ش، ص 413ـ414) قرار دارد که کم نور و کوچک است (← سنایی، 1336ش، ص 4، بیت 52؛ نظیری، ص 17، بیت 9). دیگر اینکه فصول سال براساس گردش خورشید به دور زمین پدید میآیند (← امیر معزی، ص 533، بیت 12469). در احکام نجوم خانه خورشید در برج اسد است (← ماهیار، ص 578؛ و برای شواهد آن در شعر فارسی مثلا ← مولوی، ج 1، ص 17، بیت 231؛ سیف فرغانی، ج 2، ص 247، بیت 9؛ شبستری، ص 26، بیت230)، اما شَرفش در برج حمل است (← ماهیار، ص 580 و برای شواهد ← مولوی، ج 2، ص 41، بیت 6327) جایگاه خورشید از نظر ترتیب گردش به دور زمین فلک چهارم و سه فلک پایینتر از فلک زحل است (← سوزنی، ص 163، بیت 1) و بهار، که خورشید در برج حمل قرار دارد، موسم شادی است (همان، ص 162، ابیات 13ـ14).علاوه بر آثار مکتوب ادب فارسی اثر خورشید در فرهنگ عامه و ادبیات شفاهی فارسی نیز یافته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید