خسرو معتضد: زبان فارسی جزء جداییناپذیر هویت همه اقوام ایرانی است

روزنامه وطن امروز روزنامهای بود که مجوز انتشار خود را در بهمن ۱۳۸۶ از وزارت ارشاد دریافت کرده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ انتشار خود را آغاز کرد و پس از ۱۰ سال فعالیت در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد که به دلیل مشکلات مالی دیگر فعالیت نخواهد کرد، اما در نهایت در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ فعالیت خود را مجددا از سر گرفت. اورمزد که آفریننده آسمان و زمین است، به نماینده خود نیرو داده است و با او فر ایزدی، توانایی برتر از طبیعت برای انجام کارهای برتر از انسانی در زمینه های جسمانی و روحانی داده شده است.

آنها همچنین کشف کردند که دولت ـ شهرهای یونانی که به سختی با یکدیگر دشمنی و حسادت میورزند، توانایی اقدام متحد و مشترک را ندارند و پیدا کردن دوستانی قابل خرید در میان ایشان چندان دشوار نیست… تلفات هر دو طرف سنگین بود اما سرانجام لیدیاییهای مغلوب به درون آکروپولیس پناهنده شدند و ایرانیان ایشان را محاصره کردند. کتاب حاضر که بخشی از مجموعة تاریخ ایران است به گونهای ویژه به مغولان میپردازد که خود حملات ایشان به ایران و تشکیل دولت ایلخانان را دربرمیگیرد. زمانی که آریایی ها به فلات ایران رسیدند، در ابتدا با کشتار مردم بومی آن منطقه ، برخی از آنها را به کار گرفتند.

قبل از آریایی ها ، قوم های مختلفی در مناطق گوناگون ایران زندگی می کردند . در ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ایران به اولین کشور دنیا تبدیل شد که پس از یک دورهٔ کاهش شمار مبتلایان، وارد موج دوم همهگیری کرونا شد. مدیر مسئول این روزنامه مهرداد بذرپاش بود که در تاریخ ۱۴ مهرماه ۱۳۸۸ با رای هیئت نظارت بر مطبوعات، مدیر مسئولی این روزنامه به محمد آخوندی تغییر پیدا کرد. آخرین نوع آنها، کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-2) ، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همهگیری در انسان شیوع پیدا کرد.

، گروهی از ویروسها متعلق به خانوادهٔ ویروسی کروناویریده هستند که از طریق ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در پرندگان و پستانداران ، ایجاد بیماری میکنند. مادها پس از نبردی سخت، کادوسیها را، که در نوار باریک ساحلی و جنگلی جنوب دریای خزر میزیستند، مقهور خود ساختند. پیامدهای حملة مغول، گرایشات در سیاست اجتماعی ایلخانان، اصلاحات غازانها و پیامدهای آن، اوضاع کشاورزی در اواخر دورة ایلخانی، شهر در قرن چهاردهم، روابط فئودالی و نظام مالی ـ مالیاتی در زمان ایلخانان، از مباحثی است که در این بخش مطرح شده است. در این شهرها مساجد و مراسم مذهبی با رعایت پروتکل بهداشتی از نیمه اردیبهشت بازگشایی شدهاست.

در این روز شمار مبتلایان ایران در یک شبانهروز، ۳٬۵۷۴ نفر گزارش شد که از بالاترین آمار قبلی (۳٬۱۸۶ نفر در ۱۰ فرودین ۹۹) بیشتر است. تخمین زده میشود که نزدیکترین نیای مشترک (MRCA) تمامی کروناویروسها تا ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد وجود داشتهاست، اگرچه برخی از مدلها تا ۵۵ میلیون سال یا بیشتر را نیز ذکر میکنند که این نشان از همبستگی تکاملی طولانی مدت با خفاشها و پرندگان دارد. روز چهارشنبه ۱۴ اسفند حسن روحانی ، رئیسجمهور سابق ایران گفت:شیوع ویروس جدید کرونا تقریباً تمامی استانهای کشور را دربرگرفته است. این واژه به مشخصهٔ ظاهری ویریونها (شکل عفونی ویروس ) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده میشود، اشاره دارد که یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی ، یا تاج خورشیدی است.

به عنوان پیش درآمد برخی از پژوهش های جدید در بارهی تاریخ ایران باستان نیز در برنامه گنجانده شده است. دین “پارتیان” آمیخته ای از دین های آریائیان پیش از هخامنشیان، زرتشت و سلوکیان تحت تاثیر یونانیان بود. به گفتهٔ رایان این بیماری بدون هیچگونه شناسایی وارد ایران شده و ممکن است ابعاد آن بسیار بیشتر از چیزی باشد که میبینیم. در طی سفر در ایران و آشنایی با تاریخ این کشور، متوجه خواهید شد که ایرانیها متحمل آشوبها، بی ثباتیها و هجوم های بسیار شدهاند. اولین مبتلایان به کرونا در کشورهای لبنان ، بحرین ، عراق ، افغانستان ، عمان ، پاکستان ، گرجستان ، جمهوری آذربایجان ، عربستان ، استونی ، نیوزیلند و مجارستان همگی افرادی هستند که طی سفر به ایران به این ویروس آلوده شدهاند.

در ۹ اسفند، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد شیب نمودار ابتلا به ویروس کرونا در روزهای آینده کماکان صعودی خواهد بود. در اواسط فوریهٔ ۲۰۲۰ ایران پس از چین به دومین نقطهٔ کانونی گسترش ویروس کرونا در جهان تبدیل شد. سامانیان پس از شکست صفاریان حکومت خود را تاسیس کردند و تا 124 سال حکومت کرده اند. بخش نخست مشتمل است بر تاریخ سیاسی و دودمانی ایلخانان، از حملة مغول تا سقوط حکومت ایلخانی و معرفی والیان مغول.

وی همچنین به همراه نوام چامسکی از جمله نویسندگان کتاب «هدف قرار دادن ایران» است. وی در چندین نوبت افراد مخالف انقلاب ایران را به مناظره دعوت کردهاست. غزنویان (۱۱۸۶-۹۷۷ میلادی) خود را در تاریخ ایران به عنوان غازیان یا جنگجویان مسلمان مطرح ساختند و سرزمینهایی همچون هندوستان را مورد تهاجم خویش قرار دادند. دامنه جغرافیایی ایران هر چند در طول تاریخ متغیر بوده است، اما آنچه مورد نظر ما در این کتابخانه است، تمام سرزمینهایی است که تحت نفوذ فرهنگی و تمدنی ایران بوده اند و تاریخ آنها به زبان فارسی تدوین شده است. واژه «کروناویروس» از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شدهاست.

دشواری متن های قدیم تاریخی فارسی و پراکنده بودن اطلاعات آنها و نبود نرم افزاری که دربردارنده متون اصلی مربوط به تاریخ ایران باشد، از جمله نکاتی است که ضرورت پرداختن به این طرح را روشن می سازد. علاوه بر سالنامه های دولتی و کتیبه های حکومتی مذکور، از دوره ی ساسانیان تعداد اندکی متون تاریخی و جغرافیایی به جا مانده که عبارتند از: ۱-کارنامه اردشیر بابکان که بازمانده یکی از کهن ترین متن های پهلوی است و می توان آن را تنها اثر کامل تاریخی به زبان پهلوی دانست.

وی پیش از انقلاب در دانشکدهٔ رادیو و تلویزیون و مدتی نیز در دانشکده افسری ، تاریخ معاصر تدریس میکردهاست. پنج روز نخست فروردین ماه نیز زمان برگزاری جشنهای سال نو بود و بهصورت همگانی برگزار میشد.در زمان باستان، ایرانیان نوروز را زمان تعیین سرنوشت سال پیش رو میدانستند و معتقد بودند روح درگذشتگان آنها در این روز به خانه برمیشود. گاهی از میان ایشان رساله بزرگ و سرداران نامی بر می خاست، و گاهی نیز ملک و مالشان از دستشان می رفت و فقیر میشدند، اما همیشه اهل فهم و معرفت بودند و نجابت خانوادگی را حفظ میکردند، مگر محتاج به کار کردن و ترک مسکن و موطن اصلی می شدند، در کارهای دیوانی و اداری مثل نویسندگی، حسابداری، وصول کردن مالیات و خدمت در خانه شاهان و حکمرانان داخل میشدند.

کوروش به عمق و نیز به تعداد کمانداران نسبت به هر سپر افزود و تمرکز سنگینتری از تیراندازان به وجود آورد. در ۱۴ اردیبهشت بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۶۱ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار دارند که دارای بیش از سه نفر بیمار بستری در هر صدهزار نفر جمعیت هستند و تعداد ۱۳۲ شهر در وضعیت سفید قرار دارند که حداکثر یک بیمار بستری به ازای هر صد هزار نفر جمعیت دارند. اساس تعلیمات اجتماعی مزدک دو چیز است: یکی برابری و دیگری دادگری.

او متأهل و دارای یک پسر به نام اشکان و دو دختر به نامهای میترا و ماندانا میباشد، او بعد از دیپلم وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و توانست در ۱۳۴۴ از این دانشگاه فارغالتحصیل شود و بعدها در سال ۱۳۴۹، در همان رشته (تاریخ و جغرافیا) فوقلیسانس دریافت کرد. او بعد از دیپلم وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و توانست در ۱۳۴۴ از این دانشگاه فارغالتحصیل شود. بعد از میرزا فضل الله، (برادر میرزا آقاخان نوری صدراعظم) که حاکم قم بود، عباس میرزا ملکآرا برادر کوچکتر ناصرالدین شاه، حاکم قم بود.

در اوائل عصر ناصری کسی که لقب موثقالدوله داشته باشد حاکم قم نبوده و شاهزاده معزول موثق الدوله وجود خارجی ندارد. شمس الادباء مورد احترام بود و ناصرالدینشاه او را شمس الادبا لقب داد. احمد حسنوند در جلسه برنامهریزی ایام دهه فجر که امروز ششم بهمنماه در دفتر امامجمعه بروجرد برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک رویداد بزرگ در تاریخ ایران است که دستاوردهای عظیمی را به دنبال داشته است. اشاره نموده و در مجلس ششم توسط مهدی کروبی هم قرائت شدهاست. در مجموعه مکاتبات امیرکبیر هم که آقای سیدعلی آل داوود، تدوین و نتظیم نموده و در دسترس است، نشانی از به اصطلاح سند مزبور نیست.

این کتابخانه تلاشی است برای معرفی تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ ایران اسلامی که راه دستیابی به اطلاعات مربوط به تاریخ ایران را تسهیل نموده و ابزار تحقیق و پژوهش را برای همه فرهیختگان به خصوص تاریخ دانان، مورخان و دانش پژوهان این رشته فراهم مینماید. این پادشاه نیز مانند ناصرالدین شاه بیشتر زمان خود را به آرایش ریش بلند خود و خوشگذرانی با زنان حرمسرای خود سپری می کرد . او در نامهای به رییس مجلس شورای اسلامی تکذیب کرد که فرزند سرلشکر علی معتضد (با نام قبلی نخجیری اصفهانی) بوده است و اعلام کرد شغل پدرش رییس بهداری دانشگاه جنگ بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید