خرید تانک چیفتن انگلستان توسط ایران/استفاده از تانک انگلیسی در جنگ تحمیلی+ تصویر – خبرآنلاین

وی با بیان اینکه تهدیدات رژیم صهیونیستی برای ترساندن و ارعاب جمهوری اسلامی است، تأکید کرد: «آنچه من به آن رسیدهام این است که وضعیت امنیتی و نظامی، اصلا احتمال حمله نظامی به مراکز هستهای ایران را کاهش داده است. وی با اشاره به روایت داستان فیلمش از نگاه یک فرد عراقی بیان کرد: در آن سمت نبرد هم بودند افرادی که نمیخواستند وارد جریانی شوند که حزب بعث به راه انداخته بود. وی تأکید کرد: روایت این فیلم متمرکز بر نگاه یک جوان عراقی است که ۲۱ سال مخفی میشود تا تن به جنگ با همسایه ندهد و این فرد نمایندهای از طیف بزرگی از مردم عراق محسوب میشود. اما مسئله جزایر بر سر سه جزیره بود که دوتای آنها کلا خالی از سکنه بود و در یک جزیره هم چند صد نفر ایرانی و عرب با هم زندگی میکردند. شیخ نشینهای عرب منطقه به مدت یک دهه به مثابه دولتهای دست نشانده بغداد عمل میکردند. به نظرم ایران در مورد بحرین چارهای نداشت و در مورد برجام هم همینطور؛ علاوه بر اینکه دستاوردهای بسیاری داشت. علاوه بر آن قدرتهای بزرگ از این نگران بودند که ثبات مورد نظر آنان در خاورمیانه و همچنین جریان آرام و مطلوب نفت از خلیج فارس، با تثبیت انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران به خطر افتد.

علاوه بر این، آمریکا در سالهای اخیر نشان داده که قصد دارد هزینههای نظامی خود برای حفظ نظم امور در جهان را به دوش دیگران بیندازد: از صراحت لهجه «ترامپ» در این مورد بگیرید، تا رویکرد چراغخاموش «بایدن» که احتمالا میخواهد اروپاییها سرِ کیسه را اندکی شُل کنند و پول بیشتری در «ناتو» هزینه کنند. وی با اشاره به پیشنهادهای اخیر کویت برای مصالحه کشورهای حاشیه خلیج فارس با لبنان نیز گفت: «بهتر است که مسائل به سمت گفتوگوی لبنان با کشورهای عربی حرکت کند. ترکیه در واقع خودش هم در سالهای اخیر مدعی کشف میادین گازی بسیار بزرگی در سواحل مدیترانه شده و سیاستمدارانِ این کشور معتقدند با این اکتشافات، بسیاری از مشکلات اقتصاد ترکیه رفع و رجوع میشود. اگرچه این رویداد پایان یافته و مسئولین هر دو کشور تلاش کردند فضا را آرام کنند، اما این رویداد و حتی رویدادهای جدیتر از این که شاید در آینده رخ بدهد، کاملا پیشبینیپذیر بود. البته حوادث بعد نشان داد که امریکا و یارانش در تبیین واقعیتها، اشتباه کرده و دچار خوشبینی شده بودند که ناشی از ماهیت رخدادهای سیاسیـ اجتماعی و اطلاعات نادرست امریکا بود. با در نظر آوردن این پیچیدگی ها چگونه می توانیم از جنگ ناخواسته میان ایران و آمریکا -در شرایطی که احتمال بدخوانی نیات در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بیش از هر زمان دیگری است- اجتناب کنیم؟

هنگامی که جنگ به پایان رسید، تنها مطالبات نقدی 6 کشور عضو این شورا از عراق، از مرز 80 میلیارد دلار گذشته بود. در این جنگ امریکاییها نیز سهم خود را در یاری رساندن به ماشین جنگی صدام و دشمنی با جمهوری اسلامی ایران ایفا کردند: در اسفند 1360، نام عراق از فهرست کشورهایی که واشنگتن از آنها به عنوان «طرفداران تروریسم» یاد میکرد خارج شد و در آذر 1363، امریکا به تحریم سیاسی عراق خاتمه داد و روابط سیاسی با این کشور را برقرار کرد. هدف از این اعمال، بدبین ساختن افکار عمومی جهان نسبت به انقلاب اسلامی، جلوگیری از شناسایی سیاسی جمهوری اسلامی و فراهم ساختن زمینه های جنگ علیه ایران بود. این اختلاف تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. برخی تصور میکنند که اگر “اسرائیل” به ایران حمله نظامی کند، جمهوری اسلامی به یاران خود در منطقه تکیه خواهد کرد، درحالیکه جمهوری اسلامی اگر از سوی اسرائیلیها مورد چنین حملهای قرار گیرد، خود مستقیما پاسخ خواهد داد و پاسخش سخت، شدید و خشن خواهد بود، اسرائیلیها نیز این را به خوبی میدانند. پاسداران و اصول گرایان که دل خوشی از برجام نداشتند با حمله به سفارت عربستان سعودی و نمایش موشک بالستیکی مزین به شعار« اسراییل باید نابود گردد» پاسخ سیاست اسراییل را دادند .

و این درحالی است که آمریکا جنایتکار، انگلیس جنایتکار، فرانسه جنایتکار، آلمان جنایتکار، مدعیان دروغین حقوق بشر، سازمان های مدعی دفاع ازحقوق بشر و سازمان های به اصطلاح بین المللی ازسال 1367 تاکنون هیچ اعتراضی به این جنایات وحشیانه وگری فرمانده آمریکایی نمی کنند، خفه خون گرفتند و سکوت اختیارکرده اند؟ ایران در همان مقطع اعلام کرد که یک هلیکوپتر آمریکایی را در این درگیری سرنگون کرده است اما آمریکا این موضوع را رد کرد. آمارهای رسمی نشان میدهد که شوروی، فرانسه و چین ـ سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل ـ به ترتیب درصدر کشورهای صادرکننده سلاح به عراق در دهه 1360 ش. عراقیها در خلال جنگ، تمام قوانین ومقررات بینالمللی را زیر پا گذاشتند: پیمان الجزایر، پیمان منع کاربرد سلاحهای شیمیایی، پیمان منع حمله به اماکن مسکونی، پیمان مربوط به ضرورت رفتار انسانی با اسیران جنگی، پیمان مربوط به ضرورت امنیت هوانوردی، پیمان مربوط به امنیت دریاها، و دهها و صدها نمونه دیگر از پیمانها، مقررات و قوانین معتبر بینالمللی در خلال جنگ تحمیلی از سوی عراقیها به زیر پا گذارده شد. انگلستان که پس از جنگ جهانی دوم با مسائل داخلی متعددی مواجه بود، در سال ۱۳۴۶ اعلام کرد قصد خروج نیروهای خود از منطقه شرق سوئز و خلیج فارس را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید