به زبان ساده – فرادرس – مجله

در ماه جدید و کامل، خورشید، زمین و ماه در یک ردیف قرار میگیرند که این پدیده جزر و مد بیشتری را نسبت به شرایط عادی به وجود میآورد. او با استفاده از این فرض همان نتایج مدل خارج مرکز بطلمیوسی را به دست آورد (بطروجی، ج 1، مقدمه گلدشتاین ، ص 12ـ14، 35ـ36؛ برای متن عربی ← همان، ج 2، ص 341ـ375).خواجهنصیرالدین طوسی (متوفی 672) در الگوی خود، که امروزه با نام جفت طوسی شناخته میشود، سعی کرده است که بیانی فیزیکی از چگونگی حرکت سیارات ارائه دهد و برخی اشکالات الگوی بطلمیوسی چون حرکت غیر یکنواخت اجرام آسمانی را حل کند. اما اطلاعات به دست آمده از کاوشگر سازمان ناسا در سال ۱۹۹۹ نشان میدهد که ماه دارای هستهای بسیار کوچک بوده که تنها دو تا چهار درصد از جرم کلی ماه را تشکیل میدهد. وقتی که برخی از این ذرات بار الکتریکی خود را از دست میدهند، پرتو فرابنفش جانشین آن را فراهم میکند و این از بر هم کنش میان تابش و اتمهای عادی اکسیژن و نیتروژن در این لایه هاست.در این برهم کنش ها اتم های الکترونی ( ذره ای با بار منفی) را از دست میدهند و اتم های بجا مانده یون هایی با بار مثبت میشوند.

از این رو در طی این دو مرحله مغزی هلیومی ستاره ای مانند خورشید نهایتا هلیوم خود را به عنصر سنگینتری مانند کربن تبدیل می کند در این فرایندها مقادیر زیادی انرژی ازاد می شود درست به همان طریقی که همجوشی ئیدروژن و تشکیل هلیوم انرژی ازاد می کند . این فاصله در نقطه عکس، یعنی در دورترین فاصله ممکن به ۴۰۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر افزایش پیدا میکند. دانشمندان بر این باورند ماه نیز دارای هستهای داغ و مذاب مشابه زمین است. زمین دارای یک قمر می باشد. یکی از عواملی که سبب می شود گاز ها در اطراف یک سیاره یا قمر قرار بگیرند و جو را بوجود آورند، جرم آن سیاره یا قمر است.زیرا هرچه جسم پرجرم تر باشد، نیروی گرانش آن بیش تر خواهد بود و نتیجه آن که مولکول ها به راحتی قدرت فرار از سطح آن را نخواهند داشت. از نظر پژوهشگران قرن نوزدهمی این امر چنان ایده ای باور نکردنی به نظر می رسید که در بادی امر فقط فرض کردند در گذشته هیچ کس اثری از لکه های خورشیدی را ثبت نکرده است، پس از تحقیقی ممتد که والتر ماندر (W.Walter.Maundar)، عضو رصد خانه ی سلطنتی گرینویچ به عمل آورد، این نتیجه حاصل شد که به راستی در طی دوره ی 1645-1715 هیچ لکه ی خورشیدی وجود نداشته است.

در واقع جو ماه آنقدر رقیق است که می توان گفت که جو ندارد.اگر هم ماه زمانی دارای جو بوده، این جو پیشتر سطح آن را ترک کرده است. شتاب گرانشی سطح ماه فقط یک ششم شتاب گرانش زمین است، در نتیجه اکثر گازهای کره ی ماه از سطح آن فرار کرده اند و می توان این گونه نتیجه گرفت که ماه نباید دارای جو خاصی باشد. در این صورت یک روز زمین برابر یک ماه خواهد شد. در پاک شدن نجاست به وسیله زمین، تفاوتى میان راه رفتن روى آن و مسح بر آن نیست؛ لیکن در اینکه مسح تنها با کشیدن پا یا کفش بر روى زمین موجب طهارت است یا برداشتن سنگى از زمین و کشیدن به محل نجاست و بر طرف کردن آن در حصول طهارت، کفایت مىکند، اختلاف است. ما، باور همیشگی زمین است که حضور آن روشنایی بخش آسمان شب است.این قمر تاثیرات زیادی بر روی زمین دارد که جزر و مد، کسوف و خسوف تنها نمونه هایی از آن می باشند.

با تخمین تاریخ حفرههای ماه، دانشمندان دریافتهاند که سیاره زمین به همراه قمر خود در حدود چهار میلیارد سال پیش تحت بمباران شدید کیهانی بوده است. در صورتی که ماه با دقت مورد مطالعه قرار گیرد میتوان دید که مرکز ماه در واقع مرکز هندسی این قمر به شمار نمیرود و در واقع با مرکز واقعی کره دو کیلومتر فاصله دارد. جو یک قمر یا سیاره نقش زیادی در تعادل دمای آن دارد. محققان معتقدند ماه زمانی که در حدود ۴٫۶ میلیارد سال پیش شکل گرفته است، فاصلهای برابر ۲۲ هزار و ۵۳۰ کیلومتر از زمین داشته است که این فاصله اکنون به ۴۵۰ هزار کیلومتر افزایش پیدا کرده است. یک نتیجه غیرمنتظره در هر مرحله میتواند کل فرآیند را منحل کرده و باعث میشود که این روش نسبت به روش باروری به وسیله فشار ثابت هوا، کمتر قابل اعتماد باشد. عامل اصلی جزر و مدهای موجود در زمین با در نظر نگرفتن تاثیرات اندک خورشید، کره ماه است. از دیگر تاثیرات جالب توجه کششهای قمری این است که ماه طی این جزر و مدها قسمتی از انرژی زمین را میرباید که این پدیده باعث کاهش ۱٫۵ میلی ثانیهای سرعت زمین در هر قرن میشود. براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده که اگر شخصی قادر بر آن نباشد، هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: «سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لایَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ».

دیدگاهتان را بنویسید