بهترین شاعر معاصر ایران – لیست ۱۰ تایی

گلچینی از اشعار غمگین بلند و کوتاه احساسی و عاشقانه از شاعران مختلف و معروف دنیا را در این بخش تاپ ناز آماده کرده ایم. اينها شعرهاي عاشقانه كرمپور میباشند و براي اولين بار منتشر ميشوند. نخستین مجموعه شعر او با نام من و نازی در ۱۳۷۶ منتشر شد؛ این مجموعه ی شعر تا کنون بیش از شانزده بار تجدید چاپ شده و اشعار آن را به شش زبان زنده دنیا ترجمه کرده اند. شعر انگلیسی کوتاه و بلند را که در ادامه می خوانید به همراه ترجمه فارسی آماده شده است و می توانید به عنوان استوری، کپشن، استاتوس و …

وی از نخستین شاعرانی است که به شیوه ی نیمایی روی آورده است . پس از آن در طوس، دوستی که فرزندخود ابومنصور بود، نسخهای از آن را در اختیار وی گذاشت. شهریار اشعار زیادی درباره وطن و وطن دوستی سروده است؛ او شاعری ملی – میهنی است. یکی از مهم ترین آموزش ها در مهد کودک و پیش دبستانی ها آشنایی کودکان با دین اسلام و امامان و پیامبران است که بهتر است که این آموزش ها را در قالب شعر به کودکان بیاموزید زیرا کودکان ها تمایل زیادی به خواندن شعر های مختلف دارند. زن و تلگرام / شعر طنز بغبغو آی بغبغو آی بغبغو / شعر طنز شعر خنده دار اصرار والدین بر 20 گرفتن بوی عرق , بوی پیاز در مترو!

از نظر هنری ، موسیقی درونی شعر با تکرار و هم آوایی مصوت های ” آی ” و ضربآهنگی حماسی به گونه ای مواج و مستمر فریادهای شاعر را در کل شعر طنین انداز می کند. داودی همچنین در پاسخ به این سوال که منظور او از نزدیک شدن تجربههای فرمی شاعران زن به افقهای جهانی که در کتاب از آن یاد کرده است شامل چه مولفههایی میشود، اظهار کرد: به زعم من شاعران شعر پیشرو هم نگاه شان جهانی شده است، و هم از نظر فرمی به ساختار شعر جهان نزدیک شدهاند. هر چند در این مقال مجال اندکی برای وصف زن کرد است شمه ای از آن نه آنگونه که شایسته و بایسته مقام زن است به تبیین و تشریح پاره ای از زوایای شخصیتی زن می پردازد.

در پایان شاعر با زبانی شیرین و بیانی ساده در وصف دختر کُرد به ذکر چند شهرستان کرمانشاه که منظر و نماد شهامت و غیرت و عشق است می پردازد . به دیگر سخن کتاب گردنبند صدای زن شرقی است که از گلوی شعرهای شیرکو بیرون آمده است. در ادامه با لحنی فاخر و حماسی جنس دختر را خطاب قرار می دهد که با دلیری و شهامت حتی در صحنه های جنگ و نبرد حاضر می شود . روی ستون های بی سایه رجز می خوانند.

تعلق دارد؛ قاعدتاً هریک از آن جوامع، آداب و رسوم خاصی برای زنان دارند، اما نظامی همگی آنها را در پوششی از اسلام تصویر می کند؛ گویی همه قهرمانان در فضای اسلامی ایفای نقش می کنند؛ چنانکه می بینیم اسکندر وقتی بر ایران زرتشتی چیره شد، از جمله کارهای او برچیدن جشن نوروز و سده بود که در آن، دختران آراسته و بی حجاب در کوی و برزن به رقص و پایکوبی می پرداختند و افسونگری می کردند و مفسده ها از این جشنها بر می خاست. درد است که سنگ گران غفلت و بی خبری را خرد می کند.

او افزود: از لحاظ زیباشناسی شعر پیشرو ظرفیتهای فرمی و ساختاری گوناگونی را به زبان فارسی اضافه کرده است. او در سال 83 کتاب “صادره از آبادان” را با همكاري نشر نگیما به صورت تركيب شعر و عكس يا همان فتوشعر چاپ كرد. فدوی طوقان در این شعر، مرد عشقش را به صورت یک کودک به تصویر می کشد. باید ذکر کرد، که سماع صوفیانه متوجّه اهدام جسمانی نیست، بلکه در این مراسم شیخ در وسط دایره میایستد.

با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی در تلاشاند که جایگاه خود را در ادبیات تثبیت کنند. اصولاً می دانیم که در طول تاریخ حیات شعر فارسی، مضامین آن ثابت بوده اند و این الفاظ هستند که پیوسته تغییر می کنند. به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، سریا داودی درباره اینکه کتابش قرار است مخاطبان را با چه تجربه تازهای در حوزه شعر روبه رو کند، بیان کرد: جریانسازی در شعر معاصر با خلاقیتهای نیما یوشیج شروع شد. او از تجربه شاعران شهرکرد و آمل و یزد پس از کتاب “صادره از آبادان” یاد میکند. او در نظر دارد كتاب “صادره از آبادان” را در قالب سي دي منتشر و آن را به همراه “ولد زن” تجديد چاپ كند.

كوروش كرمپور متولد 11 تير 1355 در آبادان و ساكن تهران است. و همچنین باید متذکّر شد، که اساس مکتب عرفان مولانا عشق و سما است. شاعر شهوت را به منزله گلهایی دیده است که در پایین واقع شده و به جای نردبان، باید از پله استفاده کرد و با این سطور قسمتی دیگر از جهان بینی اخلاق گرای سپهری، آشکار می گردد. ممکن است کسی اینجور فکر کند که خب، اگر چنانچه ما آمدیم از اول تا آخر غزل، اخلاق گفتیم، دیگر حالا این چه جور غزلی است؟

این شعر قطعا یکی از بهترین اشعار عاشقانه مولانا است. كرمپور قايل به هيچ گونه دههبندي در شعر نيست همانگونه كه كتابي با عنوان “دهه 75 تا 85” كه حاصل مصاحبهها و آثار او در اين سالها است را آماده چاپ دارد. چرا ما برای بازشناسی آثار کسی که در هندوستان (پتنه) به دنیا آمده، در هندوستان زیسته و در هندوستان (دهلی) درگذشته است، باید زحمت بکشیم؟ در ادامه مجموعهای از اشعار سروده شده برای پدر از دنیا رفته جمع آوری شده است. وي قرار است براي اولين بار دفتر شعر “بيماري” و دفتر شعر “ذكر” ر ا به چاپ برساند.

شعر معاصر مدیون دگرگونی هایی است که در دوره نیما اتفاق افتاد. البته هوش شاعران پیشرو (آوانگارد) پشتوانه غنی از تاریخ فرهنگ دارد که در آنتولوژی شاعران فرامن مبسوط به آن پرداخت شده است. اين كتاب كه 40 قطعه شعري دارد “پروانهاي كه دور گردنش بود” نام دارد. رباعی، ریشهدارترین گونۀ شعر ایرانی و در کنار تک بیتی (فرد) و دو بیتی (ترانه ، فهلویات) ، کوتاهترین قالب شعر پارسی است و به همین دلیل به خلاف قصیده (یا غزل و قطعه) که مفصّل و مطوّلتر است، زودتر و بهتر از دیگر گونههای شعر، در خاطرهها ضبط شده و بر سر زبان ها افتاده است، شهرت جهانگیر رباعیّات خیّام و دو بیتیهای بابا طاهر از همین بابت است.

شاعر واقعي را ميتوان فقط با شعر ترساند و به عنوان طرف گفتوگو گرفت. فضا به سمت فضاي گفتماني ميرود اما عدهاي، در فضايي كه بنا به هر دليلي طرفهاي بحث خود را ندارد، خيلي بد امتحان پس دادند و جمله مسعود احمدي را بايد گفت كه «اينها نمايندگان واقعي شعر ما نيستند». شاعران این مجموعه پیوندشان را با شعر پیشین ادبیات فارسی نگسستهاند و با توجه به زبان ساختاری فرمهای متفاوت آفریدهاند. این زبان تأثیرات بزرگی را بر زبانهای همسایه خویش، از جمله دیگر زبانهای ایرانی، زبانهای ترکی (به ویژه ازبکی و آذربایجانی )، ارمنی ، گرجی و زبانهای هندوآریایی (به ویژه اردو ) گذاشتهاست.

گویی انسان تا وقتی که دچار این رگ پنهان رنگ ها شده است، در جسمانیت گرفتار است و بعد از ان جزئی تفکیک ناپذیر است که می توان فقط آن را انسان عاشق نامید و دیگر هیچ. هر بار دستانم را میگیری، خیالم راحت میشود؛ میدانم که هوایم را داری و من میان ازدحام غریبی، گم نمیشوم و تو هیچ وقت دستم را رها نمیکنی … گفتا که مگر حکم به جلبم داری! شکوه داری که چرا روی تو بس می بوسم ؟ ـ آب وضو: که استعاره از کمی مقدار آب ولی خاصیت پاکی و مطهر بودنش که همانطور که آب وضو موجب صفا و پاکی بدن انسان میشود صیقل آینه نیز موجب شفافیت و صفای آینة دل میشود.

اگرچه امروزه دیگر کمتر از تای تانیث در مورد شاعر زن استفاده میشود اما واقعیت این است که زمینه ذهنی یادشده، همچنان به قوت خود باقیست. نیز به نشستنگاهی بلندتر از اطراف خود گفته میشود که معمولاً در بخش بیرونی بناها ساخته میشود. شاعر شجاعت و شهامت زن را تا حد مبالغه بالا می برد که تاری از گیسوی زن می تواند صدها چون سهراب را به کمند خود اسیر کند . به گفته این شاعر هندوستانی؛ بزرگانی چون حمید سبزواری، مهرداد اوستا، استاد شهریار، مشفق کاشانی، محمود شاهرخی، علی معلم، طاهره صفارزاده، علی موسوی گرمارودی، سید حسن حسینی، قیصر امینپور، حسین اسرافیلی، سلمان هراتی، سهیل محمودی، زهره نارنجی، ایرج قنبری، فاطمه راکعی، علیرضا قزوه، ساعد باقری و عبدالجبار کاکایی را میتوان از غزلسرایان انقلاب یاد کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی (بهمن ماه 1357) شعر معاصر ایران، حال و هوای دیگری یافت؛ شعر این دوره که هنوز هم نمی توان به درستی درباره ویژگی ها و موفقیّت های آن سخن گفت، بسیار پر حجم، و تحوّل و نوآوری در آن فراوان است. به لحاظ اندیشه، شعر معاصر ما یکی از پیشروترین عرصههای نواندیشی و نوذهنی معاصر ماست. روش های زیادی برای طرح متن شروع سخنرانی وجود دارد که میتوانید تنها با استفاده از یکی از آنها سخنرانی موفقی داشته و از همان ابتدای سخنرانی نظر مخاطبان را به خود و صحبت هایتان جلب کنید.

در تعریفهایی دیگر، با دانش، فهم، درک، ادراک و وقوف یکی انگاشته شدهاست. در این بخش با معنی کلمات به همراه آرایه های ادبی ، زبانی و فکری و ترجمه شعر ستایش به نام کردگار فارسی دهم آشنا می شوید. شکی نیست که فروغ به گوهر شاعر اصیلی است پس جا دارد بپرسیم که چرا نگاه به شعر او همواره از فیلتر مجموهای به نام فروغ فرخزاد میگذرد و چرا همیشه میخواهند این شعر را لاجرم به یک وحدت ارگانیک یا کیفیت زندگی واقعی او برسانند؟

دیدگاهتان را بنویسید