بهترین اشعار کوتاه جهان

این اشعار غمناک شامل شعر عاشقانه غمگین نو و سپید، غزل، دوبیتی، تک بیت و … و در ادامه اضافه میکند: «در جوانی زن را از پنجره رمانتیکی نگاه میکردم، اما تجربیات زندگی به من آموخت که زن تنها سرچشمه تخیلات رمانتیک شعر نیست، مهمتر از همه اینکه زن بال دیگر زندگی، سرچشمه پایانناپذیر انرژی، شالوده خوشبختی و خوشحالی و نیروی اصلی در کارزار زندگی است.» (ن. او تأکید میکند: شاعران بسیار خوبی در نسل جوان داریم که آینده خوبی را برای جریان شعر انقلاب اسلامی، رقم خواهند زد. اما درباره آینده شعر انقلاب اسلامی همیشه پرسشهای مطرح بوده است.

اگر به اشعار و تصاویر بیشتری در رابطه با روز مادر نیازمندید میتوانید به مجموعه مطالب مجله ستاره در رابطه با روز مادر شامل شعر مادر، تبریک روز مادر، استیکر روز مادر و … وی همچنين مجموعه شعرهاي كوتاه اساماسی را آماده چاپ دارد كه از اساماس شروع شده و به شعر تبديل شدهاند. شعر نو در این میان با زیبایی خاصی می تواند احساسات عمیق شاعر را به تصویر بکشد.

و در ادامه مکالمه آن و به بیان تصویر و پیچیدگی مهم تری می شود که شاید نتیجه گری از همان سطور آخر باشد و این که انسان از این مرحله نیز باید عبور کند و از راهی برود که به باغ فواص ختم شود. به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، سریا داودی درباره اینکه کتابش قرار است مخاطبان را با چه تجربه تازهای در حوزه شعر روبه رو کند، بیان کرد: جریانسازی در شعر معاصر با خلاقیتهای نیما یوشیج شروع شد.

جسارت فروغ، همراه نوعی بیآلایشی در بیان هستی زنانه پنهان شده، پیشینه شعر زن در ایران را برهم زد. در این شعر رؤیا با عشق پیوند می خورد، تا جایی که شب در خاطره شاعر سایه افکن می شود و در سکوت و تنهایی، رؤیا به سراغ او می آید، او منتظر کسی است که می آید تا سکوت شب را بشکند، هر چند او در قلب شاعر حضور دارد و غایب نیست. بنابراین تنها بر اساس همین یك شاهد و احیانن شاهدهای اندك دیگر، به هیچ روی روا نیست كه شاعر بزرگ ملی خود را زنستیز انگاریم، بلكه برعكس در شاهنامه بیت هایی وجود دارد كه به احتمال فراوان راوی خود فردوسی است و نشان میدهد كه شاعر برخلاف تفكر رایج عصر خود و برخی از شاعران پارسیگوی نگاهی عاطفی و انسانی به زن داشته است.

کسی که هیجان و احساسات تکاندهنده ندارد، شاعر نیست. این بینش عرفانی و فلسفی شاعر به مدد روحیه خاص شرقی او، موجب گشته تا نگاهش به همه جهان و طبیعت، نگاهی زیبا، لطیف و از سر اعجاب باشد. اين شاعر دفتر “ترانههاي بعد از ظهر” كه تا سال 76 سروده بود را نيز آماده چاپ دارد. شاعر شجاعت و شهامت زن را تا حد مبالغه بالا می برد که تاری از گیسوی زن می تواند صدها چون سهراب را به کمند خود اسیر کند . كرمپور كه تا چندي پيش نشريه اختصاصي ادبي “ديگران” را منتشر ميكرد، در صدد نشر مجدد آن است.

یادگار آن شهید ، آن پهلوان با توست . از نظر هنری ، موسیقی درونی شعر با تکرار و هم آوایی مصوت های ” آی ” و ضربآهنگی حماسی به گونه ای مواج و مستمر فریادهای شاعر را در کل شعر طنین انداز می کند. ذهن و ضمیر خواننده را به گونه ای حسی با مفهوم پاکدامنی ، شجاعت و غیرت زنانه به تصویر می کشد و هنجار و باور جامعه را بهم می زند که در باور عامیانه ، زن ضعیفه ای است که در هنگام رنج و سختی به گریستن روی می آورد . نیما علاوه بر پرداخت به طبیعت کلام و ترسیم واقع گرایی تغییرات ساختار ی و فرمی را در این حیطه مورد توجه قرار داد.» در آن دوران جامعه در حال پوستانداختن بود.

داودی همچنین در پاسخ به این سوال که منظور او از نزدیک شدن تجربههای فرمی شاعران زن به افقهای جهانی که در کتاب از آن یاد کرده است شامل چه مولفههایی میشود، اظهار کرد: به زعم من شاعران شعر پیشرو هم نگاه شان جهانی شده است، و هم از نظر فرمی به ساختار شعر جهان نزدیک شدهاند. همچنین از آن جا که اساس خلقت بر مبنای درد است “خلق الانسان فی کبد” (سوره البلد – آیه 4) ما انسان را در سختی و رنج آفریدیم .

شاعر زن را مرد خطاب می کند و می گوید زنان غیرتمند درد را عامل تعالی و ترقی خود می دانند نه مانع بازدارنده تا بدان جا که درد صرف نظر از هر طبقه و قشری و در هر مقام و موقعیتی جزو لاینفک او می شود و از آن به قوت غالب یاد می کند. كرمپور قايل به هيچ گونه دههبندي در شعر نيست همانگونه كه كتابي با عنوان “دهه 75 تا 85” كه حاصل مصاحبهها و آثار او در اين سالها است را آماده چاپ دارد. تا جایی که شفیعی کدکنی کتابی در این باره تألیف کرده­ است و از بیدل به عنوان شاعر آیینه­ها یاد می­کند.

شهریار که در زمان مشغول تحصیل در رشته پزشکی بوده، تحصیلات خود را رها می کند و این عشق نافرجام سبب سرودن غزلیات زیبای شهریار می شود. شاعری آرمان گرا که فراز و فرودهای تاریخی-اجتماعی سرزمین خود را در قالب افکار و عواطف خویش گرد می آورد . ملاحظه می شود که شاعر با کوچک ترین رنجشی از معشوق رو برتافته است. هنگامی که ابزارهای لازم را به دست آورد، به کشور خویش بازمی گردد و با علم و دانش بر اوضاع مسلط می شود.

با برداشتن کلاهخود گُرد آفرید اودر می یابد دلاور زنی است که در نبرد با او همسنگی ندارد . این داستان برای زنی که در جاده ای می رفت، نیز رخ می دهد و او نیز در فضا به پرواز در می آید. تو زنی مردانه ای، سالاری و از مرد هم پیشی . این شاعر در سال 80 دفتر شعر “ولد زن” را با اين مطلع كه «هيچ كس نميتواند ثابت كند كه تو ولد زن هستي زيرا ولد زن هستي» با همكاري نشر لاجورد منتشر كرد. وي قرار است براي اولين بار دفتر شعر “بيماري” و دفتر شعر “ذكر” ر ا به چاپ برساند.

اينها شعرهاي عاشقانه كرمپور میباشند و براي اولين بار منتشر ميشوند. اين دفتر ترانهها و شعرهاي عاميانه او را دربردارد. او دبیر آموزش و پرورش و صاحب امتياز و مدير مسؤول هفتهنامه يادگاري استان خوزستان ميباشد. حضور او در چنین صحنه هایی قدمت دیرینه دارد و شاعر گریزی به داستان نبرد سهراب و گُرد آفرید می زند . در ادامه با لحنی فاخر و حماسی جنس دختر را خطاب قرار می دهد که با دلیری و شهامت حتی در صحنه های جنگ و نبرد حاضر می شود .

دیدگاهتان را بنویسید