بر اساس سند تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در آخر باید توجه داشته باشیم نظم هایی که چین و روسیه قادر به ایجاد آن هستند صرفا به عنوان یک مُسَکِنْ عمل می کنند اما قادر به مداوای درد نیستند. به همین خاطر، چین برای برداشتن این موانع در صدد آن برآمده است تا یک بازیگر سیاسی شود و با دولت و گروه های مختلف وارد معامله و داد و ستد شود. همچنین بانک جمهوری خلق چین تاسیس شد که استقلال عمل خوبی برای کنترل و توسعه بازار پول و سیاستهای پولی و مالی داشت. جمهوری خلق چین یک کشور سوسیالیستی است. جمهوری چین مشروعیت این حکومت را زیر سوال برده و گروهی از کشورها نیز جمهوری چین (حکومت تایوان) را حکومت مشروع میدانند و از برقراری روابط با جمهوری خلق چین خودداری کردهاند. چین نهایتا بتواند نظمی محدود در قالب سازمان همکاری های شانگهای ایجاد کند که البته روسیه نیز در این نظم سهیم خواهد بود. مائو با این رویکرد که چین باید به خودکفایی برسد، سیاست انزواطلبی را انتخاب کرد و نمایندگیهای سیاسیاش را در اکثر کشورها تعطیل کرد؛ اما هیچکس در طول تاریخ از درهای بسته سود نبرده است و چین نیز از این قاعده مستثنا نبود. دنگ در مدت 5 سال و با برداشتن سیستم کمونهای کشاورزی مائو و دادن آزادیهای نسبی در پروسه تولید و فروش محصولات به روستاییان، میزان بازدهی کشاورزی را در مقایسه با 25 سال گذشته 4 برابر و بازدهی زمینهای کشاورزی را به بیش از دو برابر افزایش داد.

حسن هانیزاده کارشناس و تحلیلگر مسائل خاورمیانه طی یادداشتی در شماره امروز جهان صنعت با عنوان سیاست غیرشفاف و شناور چین در قبال ایران نوشت: با وجودی که همه کشورها و اعضای عضو برجام درباره برنامه هستهای ایران اظهارنظر روشن و شفافی دارند و میکوشند مساله برجام را حل کنند، اما شاهد سکوت نسبتا طولانی و نسبی چین در این باره هستیم. فراموش نکنیم ایران کشوری است که مزیت نسبی اقتصادی در صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی دارد و به همین دلیل مشارکت استراتژیک بلندمدت با تهران برای چین قابل چشم پوشی نیست. سیاست درهای باز کشور چین به دنبال چند عامل مختلف محقق شد. به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۳ فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سهشنبه ۱۷ فروردین این گفتوگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریمها و هستهای تشکیل و بررسیها را انجام دهد. آمریکا رسما سیاست چین واحد را دنبال می کند. نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس ادامه داد: هر چه بتوانیم سطح روابط مان را با سایر کشورها افزایش دهیم، جذب سرمایه گذاری، فروش منابع نفتی و تبدیل میعانات نفتی فراهم میشود و میتوان فشارهای اقتصادی آمریکا را جبران کرد.

حتی اگر ایران بتواند قدری نفت بفروشد و بعضی منابع مالی به دست آورد، موضوع پروژه های مشترک و سرمایه گذاری خارجی به مراتب جدی تر است. دولت تلاش جدی برای نوسازی نظام حقوقی، تعامل با جامعه تجارت بین المللی، به ویژه سرمایه گذاران خارجی و غیره را در دستور کار قرار داد. همچنین توسعه راه آهن، بنادر، راه هاي زميني و دريايي، ايجاد مناطق ويژه اقتصادي ، ايجاد شهرهاي باز ساحلي ، ايجاد شركت هاي بزرگ با ادغام آنها با يكديگر ، پيشرفته تر كردن نظام بانكي و سامانه هاي مالي و همچنين بهبود شرايط بازارهاي سهام و اوراق بهادار از ديگر برنامه هايي است كه چين بر اساس تجربيات ۴۰ سال اصلاحات در دستور كار خود قرار داده است. لذا بنیادهای سیاست خارجی این دو کشور کموبیش تحت تاثیر تجربه ناخوشایند تاریخی و اصول انقلابی آنها قرار گرفته است. بر طبق اغلب پیشبینیها، مصرف نفت چین سالانه رشدی معادل ۵/۴ درصد خواهد داشت، نرخ رشدی كه دو برابر متوسط نرخ رشد جهانی و چهار برابر نرخ رشدی است كه احتمالاٌ كشورهای توسعه یافته تجربه خواهند كرد. تأثیر معنوی ایران و جایگاه ژئو استراتژیک این کشور در منطقه موجب میشود که ایران و چین یک سند ۲۵ ساله راهبردی را امضا کنند که این سند میتواند آینده اقتصادی ایران را رقم بزند، زیرا چین قرار است در ۲۵ سال آینده ۶۵۰ میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز ایران سرمایهگذاری کند.

به علاوه، ایران و هند، که هم مرز با پاکستان هستند، در اینکه پاکستان، به عنوان یک کشور هسته ای، تحت سلطه اسلامگراهای تندروی سنی قرار نگیرد، منفعت مشترکی دارند. نگاه کشورها به یکدیگر ممکن است با انتظارات متفاوتی همراه باشد. آقای امیرعبداللهیان با اشاره به موافقت هیات دولت با گشایش سرکنسولگری چین در بندرعباس، ابراز امیدواری کرد این موضوع موجب تسهیل روابط مردمی و تجاری دو کشور شود. چین برای حل مسائل مهم منطقه ای و بین المللی با رعایت اصول فعالیت، ابتکار، همکاری و هماهنگی، نقش ویژه ای را به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و کشوری بزرگ در منطقه آسیا و اقیانوس آرام ایفا کرده است. آیا شرکت های فناورانه چینی که در حال تلاش برای ارتقای سطح تکنولوژی خود و رقابت با رقبای آمریکایی هستند، حاضرند از منافع حضور در بازار آمریکا دست بکشند؟ پس از وحدت چین ، سلسله ” چین ” مقرر نمود که سبک ” شیائو جوان ” باید معیار خط نویسی برای چینی ها باشد و مورد استفاده قرار گیرد . چین با عبور از ایدئولوژی جهان وطن گرا و بازگشت به ملی گرایی، برای مدتها توانست از امکاناتی که غرب برای پیشرفت آن مهیا کرده بود، استفاده کند و اهداف خود را در راستای تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ، پیگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید