انتقال فناوری – شرکت رهپویان دانش و فناوری فرا

برج فناوری و نوآوری شماره ۲ دانشگاه صنعتی امیرکبیر (ساختمان پرفسور حسابی) با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، دکتر سید حسن قدسی پور سرپرست دانشگاه و دکتر سید رضا غفاریان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد. دکترسید رضا غفاریان دراین مراسم با بیان اینکه این برج با نام پروفسور حسابی به بهره برداری رسید، افزود: در سال ۸۴ راه اندازی مراکز رشد و بحث کارآفرینی مطرح شد و ما در سال ۹۳ برج ۱ نوآوری و فناوری دانشگاه را راه اندازی کردیم و از سال ۹۴ بخش خصوصی را در توسعه این زیست بوم مشارکت دادیم. وقتی سیستمهای اطلاعـــــاتی جدید توسعه مییابند ، استفاده کنندگان آن مجبور به استفاده از فرایند های جدید می شـــوند و لذا مقاومت در برابر این تغییر امری عادی است. لذا پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با هماهنگی با معاونت علمی ریاست جمهوری و بهره گیری از ظرفیت های علمی-اجرایی دستگاهها و نهادهای دولتی و غیردولتی، مطالعه و تدوین برنامه والگوی توسعه فناوری های ورزش کشور را در دستور کار خود قرار داده است. اما چون زیر سیستم فرد افزار با افرادی که در سازمان از سیستم اطلاعاتی استفاده میکنند ارتباط دارد و این افراد دارای کارکردهای رفتاری غیر قابل پیش بینی در محیط سازمانی می باشند ، لذا این زیر سیستم یک زیرسیستم احتمالی است .

می توان به فن آوری اطلاعات به عنوان سیستمی متشکل از سه زیر سیستم سخت افزار ، نرم افزار و فرد افزار همانند شکل1 نگریست (Du Plooy ,1995 ). زیر سیستم سخت افزار ( ماشین ها ) و زیر سیستم نرمافزار ( رویه های برنامه نویسی شده ) هر دو از اجزاء سیستم قطعی می باشند . همراه با توسعه اجرای فناوری اطلاعات، توسعه دهندگان آن باید اثر این فن آوری را برروی کاربران نیز در نظر گیرند. وی با اشاره به آیین نامه جدید برای حمایت از پارک ها، یادآور شد: این حمایت جدید اعتبارات خوبی برای پارک ها برای توسعه فیزیکی آنها ایجاد می کند. فن آوری نیزکه برای انجام وظیفه ای خاص یا فراهم آوردن امکان انجام عملی خاص در سازمان مورد استفاده قرار می گیرد ، به نوبه خود می تواند ویژگی های سازمانی و همچنین روش انجام کار افراد درون سازمان را تحت تاثیر قرار دهد . این مقاله یک مدل کلی را برای مدیریت تغییرات مبتنی بر فن آوری اطلاعات در سازمان پیشنهاد می نماید . فناوری اطلاعات تغییرات متعددی نظیر تغییرات در محیط رقابتی ، ساختار فرهنگ سازمان را ایجاد می نماید . دکتر قدسی پور حمایت دستگاه ها از دستاوردهای فناورانه را یکی دیگر از موتورهای اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و یادآور شد: این در حالی است که علی رغم تلاشهای صورت گرفته دستگاهها تمایلی به همکاری ندارند و ما تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی داریم.

در کنار موارد فوق، در صورت استفاده غیرمجاز حساب شما توسط کاربر اینترنتی دیگر یا هرگونه نقض امنیتی دیگر، باید این را فوراً به ما اطلاع دهید. آغاز خردمندی در سیاست توجه به نشانههای تغییر است. دکتر قدسی پور افزود: اجرای این طرح نیاز به حمایت از دانشکده ها دارد که در این زمینه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست حمایت داریم. این روزا تو دانشگاه و مراکز مختلف واژه فناوری رو به دفعات دیدم که به اشتباه فن آوری نوشته میشه. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، متصل نوشتن واژه فناوری را صحیح میداند تا این کلمه با واژه فن آوری – به مفهوم انتقال تکنولوژی – اشتباه نشود. دکترغفاریان با اشاره به برنامه توسعه زیر ساخت های دانشگاه گفت: پنج برج در اختیار دانشگاه قرار می گیرد که از این تعداد ۳ برج به بهره برداری رسیده است و برج های شماره ۴ و ۵ در دست ساخت و بازسازی با مشارکت بخش خصوصی قرار دارد.

امروزه رشد گسترده صنعت ورزش در دنیا ارتباط مستقیمی با توسعه فناوری های ورزشی در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری دارد. احمدی نژاد در مصاحبه خبری با شبکه العالم گفته بود اروپاییان هریک تکه ای از خاکشان را به اسرائیل بدهند زیرا هولوکاست در آنجا اتفاق افتاده است. صندوق پژوهش و فناوری توسعه فناوری ایرانیان با استناد به ماده ۱۰۰ قانون سوم توسعه کشور و اساسنامه مصوب هیئت دولت مجاز است تا برای شرکتهای فناور و دانشبنیان انواع ضمانتنامههای پیشپرداخت، ضمانتنامه حسن انجام کار (تعهدات)، ضمانتنامه تعهد پرداخت، ضمانتنامه شرکت در مناقصه و مزایده و غیره را صادر نماید. از ورود خودروها و جايگزيني آن ها با درشکه ها گرفته تا دستگاه پخش ويدئو، تلفن همراه، فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات، فناوري هاي زيستي و کسب وکارهاي توسعه يافته بر مبناي فناوري هاي موبايل. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه تولید محصول حاصل سرمایه گذاری است، گفت: با پول دولتی محصول تولید نمی شود، نمونه آن پژوهشگاه ها هستند که قادر به تولید محصول نیستند. وی تولید محصول فناورانه را حاصل مشارکت بخش خصوصی دانست و گفت: از پول دولتی محصول خارج نمی شود، نمونه آن پژوهشگاه های دولتی هستند که توانایی تولید محصول را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید